A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
A Magyar Nemzet birtokába jutott felsőoktatási tervek alapján a kormány megszüntetné a költségtérítéses felsőoktatási képzési formát. Kormánypárti szakemberek szerint ez nonszensz, valószínűleg tévedésről van szó.
A felsőoktatás költségtérítéses képzési formájáról bebizonyosodott, hogy a felesleges kapacitások fenntartását szolgálja, így azt fokozatosan kivezetik majd a rendszerből - olvasható a pénteki Magyar Nemzetben. A lap értesülései szerint a tervezet szövege alapján a költségtérítéses rendszer súlyosan terheli az állami intézményrendszert. Szó esik a felsőoktatás torz szerkezetéről is, mivel az nem képes megfelelni a munkaerőpiaci igényeknek.
A Magyar Nemzet több kormánypárti oktatáspolitikust megkérdezett az ilyen irányú átalakításokról, akik nonszensznek minősítették a javaslatot, mely szerintük tévedésből kerülhetett a tervezetbe. Megkérdezték, a kidolgozást vezető Nemzetgazdasági Minisztériumot, illetve a Miniszterelnökséget is. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője „kitérő választ adott” a kérdésekre.
Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a Klubrádióban leszögezte: valószínűleg tévedésről van szó, hiszen a változtatás ellentmond az élethosszig tartó tanulás elvének. A Budapesti Gazdasági Főiskola rektora szerint a sokszínű fizetős képzések fontos bevételi forrást jelentenek az egyetemeknek és főiskoláknak. A költségtérítéses forma alkalmazása a szakember szerint méretgazdaságossági előnyökkel is jár.
Frissítés
Szijjártó Péter pénteken az MTI kérdésére válaszolva is közölte: a felsőoktatás átalakításának konkrét mikéntjére a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fog javaslatot tenni.