Martonyi János külügyminiszter szombaton Gödöllőn elmondta: az EU-államok külügyminisztereinek informális találkozóján a második napon már a tagjelölt országok delegációi is részt vesznek. A találkozón így kifejtheti álláspontját Törökország, Macedónia, Montenegró, illetve Horvátország és Izland is.
A magyar külügyminiszter szerint a tagjelölt országok közül különösen Törökország véleménye lehet érdekes, hiszen a tanácskozás fókusza az észak-afrikai térség helyzete. Martonyi kijelentette: az EU szigorú feltételekhez kötötte a katonai beavatkozást, tehát ez számos tényezőtől függ. Ilyen például, hogy folytatódik-e az erőszak az adott országban, van-e ENSZ BT-határozat által hitelesített jogalap a támadásra, illetve egyetért-e a lépéssel az Arab Liga.
Frissítés
Catherine Ashton, az unió kül- és biztonságpolitikai tanácsának elnöke a gödöllői informális tanácsülés után elmondta: „Az Európai Unió egységes abban, hogy ennek a rezsimnek távoznia kell. Azért gyakorolunk nyomást, és azért van szükség politikai és gazdasági lépésekre, mert a változás elkerülhetetlen. Szerintem nem kell belemenni abba, hogy mi lesz, ha nem sikerül - inkább nyomást kell gyakorolni, és megvárni az eredményt”. A szakember szerint óvatosnak kell lenni, ám nem szabad kizárni a katonai beavatkozás lehetőségét sem. A politikus beszélt a kereskedelmi előnyök adta segítségről és az anyagi támogatásról is.