Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Bod Péter Ákos szerint bújtatott kínálatoldali gazdaságpolitikát folytat a kormány, de ezt nem egyértelműen és meggyőzően teszi. Simor András és Oszkó Péter a kiadáscsökkentést hiányolja a kormány gazdaságpolitikájából. A gazdasági szakértők a GKI keddi konferenciáján szólaltak fel.
Sajátos mixtúra a kormány gazdaságpolitikája: tartalmaz kínálatoldali elemeket, mint a nagyszabású adócsökkentés, rejtett megszorításokat – ilyenek a válságadók -, s olyan népszerűségszerző összetevőket, mint a végkielégítések megadóztatása vagy a nők korábbi nyugdíjazása – mondta Bod Péter Ákos a GKI keddi konferenciáján. A volt jegybankelnök szerint a kormánynak az ország nemzetközi megítélése érdekében ki kellene fejtenie a kínálatoldali gazdaságfilozófiáját. Hozzátette: ez sem tökéletes megoldás, de úgy véli, hogy a fejlett államok adósságainak növekedésével a kínálatoldali közgazdaságtan támogatói válhatnak hangadókká.
Simor András jelenlegi jegybankelnök úgy látja: a gazdasági növekedést csakis kínálati intézkedésekkel lehet elősegíteni, mert a keresletélénkítés „definíciószerűen” növeli az eladósodást. Szerinte a korábbi és jelenlegi kormány több intézkedése növelte a kínálatot, amik pozitív hatásait ugyanakkor lerontják a kínálatot csökkentő intézkedések, így az egyenlegük nulla. Hozzátette: a kínálatnövelő intézkedések annyit elértek, hogy emelkedik az aktivitás.
Oszkó Péter is hiányolta a költségvetés kiadási oldalának csökkentését. A volt pénzügyminiszter úgy látja, akadnak olyan államok, ahol nem okoz versenyképességi hátrányt a magas állami újraelosztás. A mi régiónkban azonban az államok nem működnek hatékonyan, ezért kell az állam méretét csökkenteni.