Pozsgay: A társadalom helyeselje az alkotmányt!

2010. november 13. 21:24

Pozsgay Imre szerint a magyarság önazonosságát erősítő, a Szent Koronára és a keresztény nemzeti kultúrára hivatkozó alkotmányra van szükség. Pozsgay szerint fontos, hogy a magyar társadalom helyeselje az új alkotmányt. Elvileg nem ellenzi, hogy népszavazás döntsön az alaptörvényről, de nem támogatja, ha „az egy alkotmányozás elleni provokáció”.

2010. november 13. 21:24

Pozsgay Imre az új alaptörvény koncepciójának kidolgozását segítő, a miniszterelnök által felkért testület tagjakén szombaton Budapesten azt mondta: a kétkamarás Országgyűlés híve. Szerinte a felsőházban kellene biztosítani a civil szervezetek, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségek parlamenti képviseletét. „A lényegünkhöz tartozónak tekintem, hogy az alkotmányban kimondjuk: Magyarország alkotóeleme a keresztény nemzeti kultúra. Ha a Szent Koronát is belefoglaljuk az alaptörvénybe (...) önazonosságunkat visszavezetjük azokra az eredetekre, amelyekre büszkék lehetünk”.

A Szent Korona alkotmányba foglalásáról azt mondta: nem számít könnyű küzdelemre, de fontosnak tartja, hogy arra jogforrásként hivatkozzon az alaptörvény. „Nem hiszem, hogy a respublikát le kellene váltani” - szólt az államformáról, megjegyezve: Burundi köztársaság, Dánia pedig királyság, tehát önmagában a köztársasági államformából nem sok minden következik. Pozsgay helytelenítette, hogy az Alkotmánybíróság lényegében alkotmányozó testületként, a politikai küzdelmek színtereként működött az elmúlt években. Hozzáfűzte: a testületnek nincs költségvetési felelőssége, így indokolt, hogy a büdzsé kiadásait érintő kérdésekkel ne foglalkozhasson.

Pozsgay Imre kitért arra, hogy noha az ellenzék népszavazásra bocsátaná az új alaptörvényt, a jelenlegiről sosem tartottak referendumot, annak megalkotásából kihagyták a társadalmat, majd szövegét többször is pártalkuk révén módosították. Ezért is fontos, hogy a magyar társadalom helyeselje az új alkotmányt - mutatott rá. Hozzáfűzte, elvileg nem ellenzi, hogy népszavazás döntsön az alaptörvényről, de nem támogatja, ha „az egy alkotmányozás elleni provokáció”, mert ez esetben a népszavazás „a társadalmi békét veszélyezteti”.

Pozsgay kijelentette: a kormánytöbbség a kétharmados többség megszerzésével felhatalmazást kapott az alkotmányozásra. „A gusztust is sérti, hogy Gyurcsány Ferenc vonja kétségbe Orbán Viktor legitimitását”. Az egykori kommunista politikus - az MDP, majd az MSZMP tagja, korábbi művelődési és államminiszter, a Hazafias Népfront főtitkára -, aki a rendszerváltás után az MSZP országgyűlési képviselője, 2005-ben pedig egy éven át az Orbán Viktor által vezetett Nemzeti Konzultációs Testület tagja volt, úgy fogalmazott: a miniszterelnökkel politikai ellenfelekből szövetségesek lettek, miután „a Fidesz kiszabadult a liberális béklyóból”, és vállalta a nemzeti ügyek képviseletét.

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kaducsa
2010. november 15. 08:01
Az SZDSZ 1989. szeptember 24-én jelentette be, hogy aláírások gyűjtésével népszavazás kiírását kezdeményezi négy kérdésben. A népszavazásra feltett három kérdésben jóval a népszavazás megtartása előtt megszületett a parlamenti döntés: a parlament tudomásul vette, hogy a Minisztertanács a Munkásőrség azonnali, jogutód nélküli megszüntetése mellett döntött, elfogadta az MSZMP vagyonáról szóló 158 oldalas pénzügyminisztériumi jelentést, illetve azt, hogy politikai pártok nem működhetnek a munkahelyeken. A népszavazás időpontjában tehát a kérdések közül igazi tétje csak az elsőnek volt, amely így hangzott: „Csak az országgyűlési választások megtartása után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására?”. „Nem megyünk el! Nem szavazunk!” – jelentette ki a televízió Híradójában Csengey Dénes, aki „áldöntésnek”, „látszatdemokráciának” minősítette a referendumot. http://www.mol.gov.hu/pp_hir_nyomtat.php?hir_id=395 Érdemes megnézni a korabeli plakátokat, és elgondolkodni azon, hogy a "'nép"-re, a "demokráciára", a "múlt eltörlésére" hivatkozó hamis szirénhangokat nem feltétlenül szabad készpénznek venni, sőt: minél szebben fuvoláznak a fülünkbe, annál jobban átbasznak bennünket a palánkon.
Kaducsa
2010. november 15. 07:54
A négynemes népszavazás tkp. kizárólag azért történt, hogy Pozsgait kipöccintsék a lehetőségek közül. A másik három kérdés csak csali volt: > A népszavazás eredménye kérdésenként 1. Csak az országgyűlési választások után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására? Az érvényes 4 297 751 szavazatból az IGEN szavazatok száma: 2 151 926 (50,07%), a NEM szavazatok száma 2 145 825 (49,93%) volt. 2. Kivonuljanak-e a pártszervek a munkahelyekről? Az érvényes 4 310 999 szavazatból az IGEN szavazatok száma 4 101 958 (95,15%), a NEM szavazatok száma 209 041 (4,85%) volt 3. Elszámoljon-e az MSZMP a tulajdonában, vagy kezelésében lévő vagyonról? Az érvényes 4 314 550 szavazatból az IGEN szavazatok száma 4 114 994 (95,37%), a NEM szavazatok száma 199 556 (4,63%) volt. 4. Feloszlassák-e a Munkásőrséget? Az érvényes 4 285 604 szavazatból az IGEN szavazatok száma 4 068 420 (94,94%), a NEM szavazatok száma 217 184 (5,07%) volt.
Ringman
2010. november 14. 23:12
"Pozsgay: A társadalom helyeselje az alkotmányt!" érdekes címadás és kijelentés: 1. olyan alkotmányt kell írni, amit a társadalom elfogad és helyesel, 2. írunk egy alkotmányt, amit a társadalomnak helyeselnie kell
Kaducsa
2010. november 14. 23:11
http://www.utolag.com/Ilkei/AproPiroska/image001.jpg http://www.utolag.com/Ilkei/AproPiroska/image012.jpg Apró Piroska kemény időkben született, apja a korszak egy fontos politikusa. A család akkori életéről nem sikerült sokat megtudnunk, egy történet azért árulkodó. Egy pedagógus szakember mesélte: "Moszkvában jártunk, talán 1960-ban, és találkoztunk egy főváros környéki iskola igazgatójával. Egy olyan intézményt vezetett, ami Makarenko elvei szerint működött, és az ottani módszerekről beszélgettünk. Egyszer csak azt mondta, hogy az »önök egyik vezetőjének a lánya is hozzánk jár. Otthon nem bírtak vele, és ide küldték. Apró Antal lányáról van szó«." http://www.utolag.com/Ilkei/AproPiroska/image013.jpg http://3.bp.blogspot.com/_nu9MTSDkxKI/TK-bPOA5_7I/AAAAAAAAA6E/nAusURfd00w/s400/apro_piroska.jpg http://2.bp.blogspot.com/_nu9MTSDkxKI/TK-ZDyAp3II/AAAAAAAAA50/tvbvT4D3Wu0/s400/Kapolyi+L%C3%A1szl%C3%B3+v%C3%B6r%C3%B6sb%C3%A1r%C3%B3,+Csermanek+-+bandita+n%C3%A9ven+K%C3%A1d%C3%A1r+-+J%C3%A1nos+haverja+%C3%A9s+minisztere+volt.jpg Van itt mit mutogatni bőven Pozsgayn kivül is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!