AmCham: Szokatlan a válságadó

2010. november 08. 12:37

A magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elismerően szól a kormány adóreform-törekvéseiről, ugyanakkor a rendkívüli és szokatlan válságadó bevezetésének indokait megértve határozottan sürgeti strukturális reformok haladéktalan megkezdését.

2010. november 08. 12:37

Az AmCham szerint különösen nehéz helyzetben van a magyar gazdaság és a közszféra, elsősorban a reformok elmulasztása, a világos gazdasági stratégiai hiánya, az állami túlköltekezés és a külföldi adósság szintjének megnövekedése miatt. Az ország helyzetét tovább súlyosbítják a gazdasági világválság és a helyi gazdaságpolitika hibáinak következményei. A világpiaci és uniós fejlemények megkövetelik Magyarországtól, hogy az előzetesen megállapított 3,8 százalékos szinten tartsa a költségvetési hiányt.

Magyarország alapvető érdeke, hogy helyreállítsa a nemzetközi üzleti szférának az országba vetett bizalmat, ám ennek eléréséhez kevés gazdaságpolitikai alternatíva kínálkozik. Az AmCham a felsorolt szempontokat figyelembe véve „rendkívülinek és szokatlannak” nevezi a kormány által kivetett válságadót, amely tükrözi az állam szabályozó mechanizmusainak elégtelenségét a természetes monopóliumok szabályozásában. A válságadó szokatlan természete és kivetésének módjával szemben érzett aggályok ellenére a szervezet megérti azokat a körülményeket, amelyek szükségessé teszik alkalmazását.

A társaság hangsúlyozza, hogy a válságadónak egy meghatározott időre - három évre - kell szólnia, azt haladéktalanul olyan strukturális reformoknak kell kísérniük a közigazgatásban, az egyészségügyi, oktatási és nyugdíjrendszerben, amelyek lehetővé teszik a gazdaság fenntartható növekedési pályára állítását. Mindezeknek olyan intézkedésekkel kellé kiegészülniük, amelyek szélesítik az adózásban résztvevők körét és fehérítik a gazdaságot. Az AmCham üdvözli a személyi jövedelemadót és a társasági adót érintő kormányzati módosításokat, valamint a társadalombiztosítási befizetések felső határának alkalmazását. Ugyanakkor az üzleti élet képviselőivel kialakítandó párbeszéd új és hatékonyabb formáira szólítja fel a kormányt, annak érdekében, hogy figyelemmel kövessék az élért haladást és a jövőben elkerülhetővé váljanak a különleges döntések. A párbeszéd célja az is,  hogy a belföldi és külföldi befektetők a nagy és kis vállalkozások érdekében javuljon az ország versenyképessége és az ország a fenntartható növekedés útjára lépjen.

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Öreg
2010. november 08. 19:55
Nocsak, nocsak! Gyengül a magyar ballib megmondóemberek kapcsolati tőkéje?
zoli 29
2010. november 08. 12:45
Ezt hívják konstruktív kritikának, és az ilyenekre Orbánnak oda kellene figyelnie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!