Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Miután kiderült, hogy a kormány az Új Széchenyi Terv vitairatát több olyan szakértő munkájának felhasználásával készítette, akik erről csak a vitairat megjelenésekor értesültek, a nemzeti fejlesztési minisztérium nem érzi, hogy ez lopás lenne.
A terv egy vitairat, amely egy társadalmi párbeszédből nőtte ki magát. Benne több ötlet, gondolat és javaslat is szerepel, amely szellemiségében bővíti és tartalmasabbá teszi azt, ezek összefoglalásánál pedig a szerzői jogokat minden esetben szem előtt tartották - nyugtatta meg a nemzeti fejlesztési minisztérium a Stop.hu-t, akik arra voltak kíváncsiak, miért nem kért engedélyt a kormány a szakértőktől.
A vitairatnak több mint 500 szerzője van, de a terv összeállítása során ők nem kizárólag tevőlegesen, hanem akár korábbi munkáikban, publikációjukban, kiadványaikban, esetleg korábbi nyilatkozataikban és többek között a Nemzeti Konzultációk keretében tett javaslataikban megfogalmazott, és a készítők által felhasznált ötleteik alapján jelentek meg a tervben, fogalmaz a minisztérium.
Hogy mely szakértő mely munkáját hogyan használták fel, azt nem tudták megmondani a Stopnak a minisztériumban - és azt sem tartják problémásnak, hogy belevettek egy javaslatot, amely eredetileg a Medgyessy-kormány számára készült.