Bármiről beszélhetek, és beszélek is – Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Mandinernek
„Az, hogy egy magyar ember a magyar közösségen túl az egész ország problémáira képes megoldásokat felmutatni, politikai értelemben kihagyhatatlan.” Interjúnk.
A Magyar Nemzet információi szerint álrománok, álörmények és álromák is feliratkoztak a kisebbségi választói névjegyzékbe. A lap szerint ezen nincs mit csodálkozni, mivel a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé az illetéktelenek kiszűrését.
Bárki kérhette felvételét a 13 hazai kisebbség valamelyik választói névjegyzékébe, mivel senki sem vizsgálhatja a 2005-ben véglegesült kisebbségi választójog szerint azt, hogy az illető tényleg az adott minoritáshoz tartozik-e - írja a Magyar Nemzet. Megemlítik, hogy Szászfalvi Károly nemzetiségi államtitkár már utalt arra, hogy a kisebbségi törvénycsomagot felül kellene vizsgálni, de a mostani regisztráció még a „rossz recept” szerint zajlott.
A Magyar Nemzet szerint vannak olyan kisebbségi vezetők, akik akár nem közösségbeliek jelölésével is készek kiszorítani nemzetiségükhöz tartozó honfitársaikat. A tét valóban nagy, hiszen a különböző szintű kisebbségi önkormányzatok nem jelentéktelen állami támogatást kapnak.
Szegeden csaknem megháromszorozódott 2006-hoz képest a magukat örménynek vallók száma. Zalaegerszegen a polgármesterek gyakoroltak nyomást a valójában nem cigány-származású, ám a névjegyzékbe felvételét kérőkre, így akadályozva meg cigány kisebbségi önkormányzatok létrejöttét. A magyarországi románok közösségét is sújtja a jelenség. Budapesten három kerületben van valódi román közösség, ennek ellenére 17 kerületben gyűlt össze kellő számú választásra jogosult. Terjed a román önkormányzat-alakítás divatja a borsodi és a szabolcsi falvakban is.