Dolgozott a karma – autót akart lopni a tolvaj, visszapattant a kő az arcára (VIDEÓ)
A férfi több bűncselekményt is elkövetett, melyekkel megközelítőleg 1,5 millió forintos kárt okozott.
A büntetés-végrehajtási intézetek 12 ezer főt képesek befogadni, de körülbelül 15 ezren vannak lecsukva - írja a Népszabadság.
Körülbelül nyolcvanezer tulajdon elleni szabálysértési ügyben kellene a bíróságoknak döntenie évente, ha a parlament elfogadja a közbiztonság javítása érdekében beterjesztett törvényjavaslatot. A belügyminisztert kezdeményezi, hogy a húszezer forintnál kisebb kárt okozó lopás vagy rongálás elkövetőit hatvan napig terjedő elzárással is sújthassák; ilyen szankciót pedig csak a bíróság szabhat ki. Aki a 14. életévét betöltötte, legfeljebb harminc napra ugyancsak börtönbe kerülhetne. Pintér Sándor lecsukatná azt is, aki feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében vesz részt.
Pintér önkormányzati jegyzők helyett a rendőrség hatáskörébe adná az ilyen természetű ügyek felderítését, és tettenérés esetén pedig lehetővé tenné az elkövető őrizetbe vételét és a gyorsított eljárást. „Az elzárás bevezetésére pedig azért van szükség, mert a többnyire munkanélküli elkövetők és fiatalkorúak a bírságot többnyire képtelenek befizetni, esetleg újabb bűncselekmények révén igyekeznek előteremteni a büntetés összegét” - indokol a belügyminiszter.
A Népszabadság által megkérdezett kritikusok szerint a szigorúbb büntetések általában nem befolyásolja az elkövetőket, a szabadságelvonás pedig alkalmatlan arra, hogy a társadalmi normák tiszteletére szorítson, ráadásul nemzetközi normákat sért. Ráadásul a bíróságok jelentős ügyhátralékkal dolgoznak. Az újabb nyolcvanezer ügyhöz körülbelül másfél milliárd forintnyi többletforrást kellene biztosítani. A börtönök jelenleg 12 ezer főt képesek befogadni, de körülbelül 15 ezren vannak rács mögött: ha csak minden tizedik tolvajt csukják be, évente az is nyolc-tízezer embert jelent. További gond pedig, hogy hová tegyék a fiatalkorúakat, akiket az elzárását elkülönítve kellene végrehajtani.