Szuverenitásküzdelem: elbukott a külföldről finanszírozott szervezetek támadása – döntött az Alkotmánybíróság
A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője azért fordult a taláros testülethez, mert véleménye szerint alkotmányellenes, hogy kormányülésről hangfelvétel csak kormánytag kérésére, indokolt esetben, és a miniszterelnök engedélyével készülhet.
A párt közleménye emlékeztet arra, hogy a kormány ügyrendjének rendelkezése főszabályként „utólagos” hangfelvétel készítését írja elő, míg valós idejű hangfelvétel rögzítését csak a három korlátozó feltétel - kormánytag kérésére, indokolt esetben, a miniszterelnök engedélyével - együttes fennállása esetén, mondhatni kivételesen teszi lehetővé.
Schiffer András beadványában azt írja, hogy a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény ilyen korlátozást nem tesz lehetővé. Hozzáteszi, hogy egy korábbi alkotmánybírósági határozat pedig kimondja, a kormány ülésén elhangzottak közérdekű adatok, ezért ha a kormány rövidebb-hosszabb ideig nem rögzíti azokat, azzal ellehetetleníti az információszabadságot, és jelentősen korlátozza az alkotmány által a közérdekű adatok megismeréséhez biztosított jogot.
A frakcióvezető ezért azt kéri az Alkotmánybíróságtól, hogy semmisítse meg a kormány ügyrendjében szereplő három korlátozó feltételről szóló, valamint az utólagos összefoglalót előíró szövegrészt.