Képviselők lesznek az LMP pártkommentelői?

2010. április 20. 07:00

Vágó Gábor valószínűleg országos listáról bekerül az országgyűlésbe, Tordai Bencének pedig Szanyi Tibort kell legyőznie ahhoz, hogy parlamenti képviselő lehessen. A két LMP-s politikust a Mandiner közönsége onnan ismerheti, hogy ők ketten írták a pártkommenteket. De mit csinálnak majd a parlamentben?

2010. április 20. 07:00
Bukovics Martin

„Először is össze lesz matricázva a vécé” – mondja nevetve Tordai Bence, mikor arról kérdezem a Lehet Más a Politika budapesti irodájában, mi fog azonnal megváltozni, ha az LMP bent lesz az országgyűlésben. Ami viszont biztos: az LMP szorgalmazni fogja, hogy a parlamentben is megvalósuljon a szelektív hulladékgyűjtés. Szeretnék levetkőzni a rájuk ragadt előítéleteket, miszerint aki elempés, szükségszerűen tud ördögbotozni, és nagy valószínűséggel dobozgitáros hippi. Török Gábor viccesen azt mondta rólunk, fél évig a vécét fogjuk keresni, így Tordai.

Az LMP-frakció a civil szféra hangja lesz a parlamentben, mondja Vágó Gábor. A civil szervezetek a jövőben ugyanis az LMP-n keresztül érvényesíthetik akaratukat, persze csak ha törvényjavaslatuk az LMP agendájába is beletartozik. Az első javaslat, amit a párt benyújt, egy civil javaslat lesz, mégpedig a Transparency International és a Freedom House közös kampányfinanszírozásos javaslata – ezt már a választási kampány előtt, parlamenten kívüli pártként is át akarták verni az országgyűlésen, az MSZP eleinte támogatta is a javaslatot, aztán hirtelen elállt tőle. Talán majd most.

Hogy hogyan fogják benyújtani a törvényjavaslataikat?

Vágó Gábor ha kell, legiszlatív színházi eszközökkel dobná föl parlamenti felszólalásait. Szerinte ugyanis felkeltené az emberek érdeklődését a politika iránt, ha a képviselők néha el is játszanák javaslataikat. Tordai Bencét nem lehetett meggyőzni: „Jó-jó, de mi lesz a családi erőszak témájánál? Behozza a képviselő a feleségét?” A fontosabb szavazások előtt a frakció a párt tagságától fogja megkérdezni, hogyan szavazzon. „Most szabályozzuk le az alapszabályban, hogyan lehet a pártnak frakciója, hogyan lehet biztosítani a párt és mozgalom közti átfedést.”

Ehhez elkérték már a német és francia zöldek frakciószabályzatát is, hogy :ne a nulláról kelljen elkezdeni építkezni. Átfedés a frakció és a mozgalom között biztosan lesz: eddig is a párt szakmai műhelyei írták a programot és szabták meg a szakpolitikai kérdésekben követendő irányvonalat, és ez most sem lesz másként. Az LMP parlamenti munkáját nem különböző politikai alkuk, hanem a párt programja fogja megszabni – így ha kell, akár a Jobbikkal is együttműködne a párt abban az esetben, ha célkitűzéseik megegyeznek.

Kérdés, mi lesz a párt szavazótáborával

a következő négy év parlamenti munkája után – elég sok szavazót köszönhet ugyanis az LMP a prostesthangulatnak. Ezt Vágó Gábor is elismeri, szerinte tenni kell azért, hogy a protesthangulat megmaradjon. A cél hosszútávon ugyanis az, hogy a Fidesz alternatívája az LMP legyen, ne pedig a Jobbik, de pláne ne az MSZP. „Nehéz ezt egy ciklus alatt megcsinálni, de ha jófej ellenzék leszünk, azaz nem acsargunk, és nem megélhetési rettegünk, szerintem ezzel simán megleszünk” - így Vágó. Szerinte a mostani protestszavazók idővel meggyőződéses LMP-sek lesznek. 

A nagyobb párttá váláshoz meg kell nézni, melyik párt hol rontotta el. Az MDF Tordai Bence szerint azért nem került be a parlamentbe, mert Bokros pártjának sem társadalmi beágyazottsága, sem hitele nincs. Sokat lehet tanulni a Jobbik hibáiból is, a tanulság itt az, hogy nem szabad engedni, hogy a tagság gyorsan felhíguljon – ezért is van az LMP-ben most tagfelvételi moratórium. A tagfelvétel menete a zöldeknél – ha nincs kampányidőszak – úgy néz ki, hogy a jelentkezőket első körben segítői státusba veszik fel, mondta a Mandinernek Polákovics Balázs, az LMP HR-koordinátora. A területi szervezetekkel kell felvenni a kapcsolatot, a pártközpontban elég kevés új jelentkezővel foglalkoznak.

„Cél, hogy az emberek helyben vonódjanak be a munkafolyamatokba, segítsenek, dolgozzanak, ismerkedjenek, s ezt követően 1-2-3 hónap után jelöljük őket tagnak, mikor látható a jó szándékuk és a megbízhatóságuk” – így Polákovics. A tagfelvétel a párt belső oldalán történő jelölés után indul meg, amennyiben elnyeri három párttag támogatását - az egyik attól a területi szervtől, ahova a felvételit kéri. Ha megvan a három támogató, és azt követő nyolc napban nem érkezik vétó valamelyik régebbi tagtól, és a belépési nyilatkozata is beérkezik, akkor az illető fel van véve az LMP-be. A jövőben azonban ez is máshogy lesz: a tagfelvétel menetét és kritériumait is újra fogja gondolni a párt a következő hónapokban.

A Jobbik abban jeleskedett, hogy egymáshoz

vonzotta a közeli szubkultúrákat, és kiépítette háttérszervezeteit. Most, hogy az LMP állami támogatáshoz jut, felmerült egy saját pártalapítvány létrehozása is – csakhogy a pártalapítványok a korrupció melegágyai. Tordai Bence szerint magával a pártalapítvány intézményével nincs gond, csak a mostani működésükkel. „Ha azonban a pártfinanszírozás átláthatóvá válik, igényes szakpolitikai kutatómunkára lehet fordítani az alapítványoknak juttatott pénzeket, mint azt a KDNP-s Barankovics Alapítvány teszi.”

Az állami támogatás a párt működési költségein kívül az  önkormányzati választásoknál is sokat jelent majd. „Csapataink harcban állnak” - mondta Vágó Gábor arra a kérdésre, készülnek-e már őszre. Ennél biztosabbat nem akart mondani a kecskeméti politikus, elképzelhető ugyanis, hogy már egy új önkormányzati törvény alapján zajlanak le a választások. A megyei jogú városokban és nagyobb településeken mindenképpen lesznek LMP-s jelöltek, de nem ragaszkodnak ahhoz görcsösen, hogy mindenhol elinduljanak. „Nagy lehetőség lenne pedig, mivel felívelő szakaszban vagyunk, sokan csak a választások után hallottak először az LMP-ről” - így Tordai Bence.

A mandineres pártkommentárok

sokat segíthettek abban, hogy sok jobbos szavazó választotta az LMP-t listán, elemez Vágó Gábor, aki nemcsak a pártkommentekben, hanem a Tumblren is jelen van: már most lefoglalta a parlament.tumblr.com címet, hogy azon keresztül májustól élőben közvetítse az országgyűlésben zajló eseményeket.

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
WonderCsabo
2010. április 21. 16:20
Tordai biztos nem jut be.
medve
2010. április 21. 15:19
Az LMP-seknek: 1. Gratulálok. 2. Azt kívánom nektek, hogy soha ne vegyétek fel azt az attitűdött, hogy a jobboldaliság nem lehet érték, hogy aki jobboldali az csak egy elmaradott bunkó jobb esetben (náci rossz esetben), hogy ne éreztessétek: a hazafiasság az nacionalizmus, a határon túli magyar kolonc. Ne kérdőjelezzétek meg a vallásosság értékét, a család tisztteletet ne nézzétek le. És végül: ne kérdőjelezzétek meg, hogy a jobboldaliság nem lehet demokratikus. Ha ezeket betartjátok, szídhatjátok felőlem a Fideszt amennyire csak akarjátok, lehettek liberálisok, amennyire csak akarjátok, legfeljebb nem értünk egyet. Mert ha a fenti attitűd nem lesz bennetek, akkor nem lesztek "SZDSZ". Mert nekem semmi bajom azzal, aki nem ért egyet velem, viszont azzal komoly bajom van, aki 20 éve azt érezteti velem, hogy én egy tapló vagyok, mert máshogyan szavazok. Na ilyen az a holdudvar, ami az szdsz-t körülvette. 3. Gyertek ide gyakran vitatkozni.
szpal
2010. április 21. 14:57
A fidelitasos Mandiner az LMP-t nyomatja.
tevevanegypupu
2010. április 21. 11:49
Ha civil szervezetek hangja akar lenni, miert nem maradt civil szervezet?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!