Az OKR kutatója, Solt Ágnes a cigánytelepen élők mentális állapotát vizsgálta kutatásában. Ennek zárótanulmánya szerint a telepen „a siránkozás, panaszkodás a túlélési stratégia része, amely a másikban való sajnálat és gondoskodás érzésének felébresztésére szolgál. Nyomorról és szegénységről beszélnek azok is, akik ténylegesen éheznek, s azok is, akik viszonylagos jólétben élnek.” Virág György, az Intézet igazgatója szerint kutatásuk egyedülálló, és segíthet eloszlatni a társadalomban élő tévképzeteket.
Több társadalomtudós szerint azonban éppen a fordítottja igaz a leírtaknak. Békés Bence és Juhász Péter, a Társaság a Szabadságjogokért munkatársai elmarasztalják az OKR kutatását, mert úgy találták, hogy elkészítésekor fontos szempontokat nélkülöztek. Keményebben fogalmaz Fleck Gábor és Szuhay Péter, akik szakmai hiányosságokat vélnek felfedezni Solt munkájában, egyes megállapításait tévesnek és hamisnak nevezik.
Virág György a kritikákra adott válaszában védelmébe vette a kutatás szakmaiságát. Virág szerint a támadások részben annak tudhatók be, hogy munkatársa témaválasztásával darázsfészekbe nyúlt.
Vitát keltett a Kriminológiai Intézet új cigánykutatása (Nol)