Putyin most ürügyet kapott az eszkalációra – Mandiner Harctér
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
Szijjártó Pétert fenyegetés érte, lelőttek egy ukrán hadifoglyokat szállító repülőgépet, szárazföldi akció jöhet Jemenben. Itt a Harctér, a Mandiner heti geopolitikai magazinműsora Robert C. Castellel és Bendarzsevszkij Antonnal.
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
A teljes műsor itt tekinthető meg:
Hadifoglyokat szállító repülőgép
Az ukrán hadifoglyokat szállító repülőgép lezuhanásának híre körbejárta a világsajtót. Robert C. Castel szerint nem kizárható feltételezés, hogy az oroszok számítottak az ukrán támadásra, s szándékosan csapdába csalták őket. A szakértő úgy véli, bármi is történt, ez egy ukrán hírszerzési kudarc.
A felelősség az ukránoké
- fűzte hozzá.
Az ukránok azt állítják, hogy az oroszok szándékosan küldték a halálba a hadifoglyokat. Bendarzsevszkij Anton szerint azonban az oroszok nem vállalták volna be, hogy feláldozzák a saját repülőgépjüket, pilótáikat. Bendarzsevszkij meglátása alapján a repülőgép egy reális célpont volt, hiszen általában fegyverek, illetve katonák szállítására használják. Az ukránok támadásának tehát volt alapja, amennyiben nem tudtak a fedélzeten tartózkodó hadifoglyokról. Ebben az esetben viszont a felelősség az oroszoké, mivel nem értesítették az ukránokat a repülőgépen szállított foglyokról.
Én is azt tartom valószínűnek, hogy ukrán rakétával történt a gépnek a lelövése
– tette hozzá.
Konfliktus a Közel-Keleten
A Vörös-tengeren kialakult helyzet közvetlen nyomást gyakorol a világ kereskedelmére. Robert C. Castel szerint az Egyesült Államoknak a kialakult konfliktust meg kell oldania. Ennek eléréséhez meglátása szerint nyomást kell gyakorolni Iránra.
Sokkal egyszerűbb egy iráni paranccsal megállítani a húszikat, mint megpróbálni megölni őket
– fejtette ki. Úgy véli, az irániak közömbösek a húszikat ért veszteségek tekintetében, ezért nem célravezető kizárólag a lázadókat nyomás alatt tartani.
Castel meglátása szerint
egy iráni-amerikai háborúról van szó, amely a Közel-Kelet hegemón pozíciójáért zajlik.
Izrael népirtással való megvádolásával kapcsolatban kifejtette, hogy ez hosszútávon az egész nyugatot meggyengíti.
Nagyon hamar az lesz a téma, hogy a nyugat Jemenben népirtást követ el. Ezután bármi amit a nyugat fog végrehajtani az népirtás lesz, és bármi amit a BRICS államok fognak csinálni az teljesen legitim lesz.
A beszélgetés podcast formában is meghallgatható: