Lényegében bő tíz óra alatt a Wagner-alakulat megtett 800 kilométert, ami minimum elgondolkodtató, de ötezer emberrel nem lehet elfoglalni Moszkvát. Prigozsin rendkívül népszerű volt az oroszok körében, de a népszerűség láthatóan nem elég, hogy a hatalmat átvegye Putyintól. Oroszország a lázadás után. Somkuti Bálint a Stratégában. Összefoglaló.
„Nagyon komoly népszerűségre tett szert az egyszerű emberek körében” – mondta el Somkuti Bálint Prigozsinról. Az MCC kutatója szerint viszont ahhoz, hogy a hatalmat átvehesse Oroszországban, ahhoz a népszerűsége kevés volt, a politikai támogatottsága nem volt meg ehhez. Onnantól kezdve, hogy Putyin beszédet intézett az orosz néphez, amely után Prigozsin körül elfogyott a levegő, megszűnt politikai támogatása. Ugyanakkor pontosan tudják az orosz elit a tagjai, hogy
Oroszországot leginkább belülről lehet legyőzni.”
Somkuti szerint a Wagner-vezér felvett szerepben lépett a nyilvánosság elé, amely akciója után szinte azonnal hiteltelenné vált.
„Egy hangüzenetben azt jelezte, hogy már Lukasenka vendégszeretetét élvezi” – mondta Somkuti. Szerinte Prigozsin egyelőre megúszta ezt a balhét, viszont, hogy mi lesz vele 3-6 hónapon belül, arra semmilyen garancia nincsen.
A Wagner és a zsoldoshadseregek
Somkuti Bálint úgy értékelte, hogy már látszott a Wagner-csoport rosztovi bevonulásánál, hogy nem voltak fegyverekkel jól ellátva. Nagyjából ötezer ember indult el Moszkva felé, ennyi emberrel, lehetetlen lett volna Moszkva elfoglalása. Szerinte a Wagner által megkísérelt puccs megmarad egy zavaros, misztikus eseménynek. A szakértő szerint magával a zsoldoshadsereggel voltak problémái az orosz politikai elitnek, mivel Oroszországban alapvetően törvény tiltja a zsoldoshadseregek létrehozását, és ehhez képest több mint harminc van belőlük. Somkuti rámutatott: megvan annak a veszélye, hogy ha felfogadnak egy zsoldos alakulatot, akkor az a megrendelő ellen fordul. Szerinte éppen a problémák miatt
az amerikai kormányzat ügyelt arra, hogy a Blackwater katonai magánvállalkozóval ne járjanak úgy, mint az oroszok a Wagner-csoporttal.
„Meg fogják találni azt a módot, amellyel a kecske is jól lakik, és a káposzta is megmarad” – jelentette ki azzal kapcsolatban, hogy továbbra is meg fognak maradni a zsoldosseregek Oroszországban és globálisan is, mivel a reguláris hadsereggel szemben a bérezés 3-4-szer magasabb egy magánhadsereg esetében.
A beszélgetés végén elmondta, hogy az ukrán ellentámadásra nem hatott ki semmilyen szinten az oroszországi történés, az ukránok nem haladtak jelentősen előre.
A teljes beszélgetés itt tekinthető meg:
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A francia elnök is elkezdett mozgolódni.
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Az ukrán elnök nem fogadta el a magyar ajánlatot.