Az Országgyűlés hétfői ülésnapján az azonnali kérdések órájában Orbán Viktor válaszolt a képviselők kérdéseire.
Az előzetes információk szerint Arató Gergely (DK), Gelencsér Ferenc (Momentum), Kunhalmi Ágnes (MSZP), Lukács László György (Jobbik) és Kanász-Nagy Máté (LMP) tett fel kérdést a kormányfőnek. Igaz, Arató nem jelent meg az ülésteremben.
*
Orbán Viktor: Magyarországon szabad tüntetni
Gelencsér Ferenc kérdezett így először, aki a kormányfőnek a múlt heti, erőszakos diáktüntetéssel kapcsolatban tett fel kérdést. A momentumos országgyűlési képviselő arra volt kíváncsi, elítéli-e, hogy a magyar rendőrség „gumibotokkal ver ártatlan fiatalokat”.
Orbán Viktor válaszában leszögezte, akkor lehet valaki parlamenti képviselő, ha esküt tesz, az eskü pedig világosan beszél. „A törvényeket betartjuk és mindenkivel betartatjuk!” – fogalmazott.
Önök az ellenkezőjét teszik, folyamatosan arra hívják fel arra bujtogatják az embereket, hogy ne tartsák be a törvényeket!”
– mondta Orbán, majd azzal folytatta, Magyarországon szabad tüntetni, szoktak is tüntetni, van azonban, amit nem lehet: nem lehet építési telekre törvényellenesen behatolni, nem lehet középületeket megrongálni és rendőröket sem lehet megdobálni.
Megkérem, tartsa be képviselő esküjét!
– válaszolt a Momentum elnökének a kormányfő.
Orbán Viktor később arra kérte a szülőket, a diákokat, a tanárokat és személy szerint Gelencsért is, hogy tartsák be a törvényeket, a törvények keretein belül fejezzék ki nemtetszésüket és tiltakozásukat.
Orbán Kunhalminak: Saját idézeteimmel egyetértek
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke kérdésében az állt: ha Magyarországon mindenki elmondhatja szabadon a véleményét, „akkor miért tartalmazza a pedagógus státusztörvény tervezete azt a rendelkezést, hogy a pedagógusok nem nyilváníthatnak véleményt a köznevelési rendszer működéséről”. A szocialista képviselő ezek után Varga Judit igazságügyi miniszter és Orbán CPAC-en mondott beszédéből idézett.
A miniszterelnök válaszát úgy indította, hogy
a tőle vett idézetekkel egyetért.
Úgy folytatta, van Magyarországon néhány szakma, amit hivatásszakmának neveznek, a kormány szerint ezeknek sajátos jogi szabályozásra van szükségük. Példaként említette az egészségügyi, a rendvédelmi dolgozókat és a katonákat. Megjegyezte, hogy a pedagógusokat nem most választják le a közalkalmazottak általános jogi kategóriájáról, ez évekkel ezelőtt megtörtént, legfeljebb nem mindenkinek tűnt fel.