A Pentagon több száz titkos dokumentuma szivárgott ki, olyanok is, amelyek Ukrajna tavaszi ellentámadási haditervével kapcsolatban is tartalmaznak bizonyos utalásokat. „Itt mintegy közel száz prezentációról van szó, melyekről valakik telefonnal készítettek képeket, és ezek a képek kerültek fel különböző internetes csoportokba” – indította a beszélgetést Bendarzsevszkij Anton a nyilvánosságra került dokumentumokkal kapcsolatban.
„Abszolút elképzelhető, hogy ez egy kampánynak a része”
– jegyezte meg. Az Oeconomus szakmai igazgatója szerint ez akár manipuláció is lehet, hiszen volt már erre példa a történelemben. A második világháborúban a szövetségesek a németeknek olyan terveket szivárogtattak ki, amelyekben a partszállás más helyszíneit jelölték meg, végül nem ott történt meg az akció.
Ukrajna energetikai krízise és az orosz támadások gyengülése
„Több, mint egy hónapja nem történtek orosz rakétatámadások” – mutatott rá az Oeconomus szakmai igazgatója, ez a kimerülésről is árulkodhat, vagy egyszerűen nem működött az ezen alapuló légtérfölény megszerzésére irányuló a stratégia, ezért felhagytak vele. Az ukrán légvédelem hatékonynak bizonyult, mivel a rakéták 60-70 százalékát hatástalanították. A közelmúltban megjelent ukrán állami energiaszolgáltató jelentése szerint április 1-jén hivatalosan véget ért a 2022/23-as fűtési szezon, s ez idő alatt körülbelül
„1200 támadás érte az ukrán energetikai rendszert”,
de a károk 80 %-át helyreállították. Úgy értékeli, hogy az energetikai infrastruktúra elleni orosz támadások célja az ukrán gazdaság megbénítása, nyomásgyakorlás az orosz ultimátum elfogadására, valamint a katonai ellenállás meggyengítése volt, ugyanakkor ellenkező hatást értek el: a félelemkeltés helyett inkább konszolidálódott az ukrán társadalom. Megjegyezte, hogy az ország keleti részére korlátozódtak a harcok, viszont Ukrajna középső, illetve nyugati részén viszonylag zavartalanul élhettek az állampolgárok.
„Az orosz állampolgárok nem érzik a szankciók hatásait”
Az oroszországi közvélemény-kutató intézet, a Levada Központ 2022 márciusa óta rendszeresen teszi közzé adatait arról, hogyan hatnak az orosz társadalomra a nyugati szankciók. Az Oeconomus szakmai igazgatója rámutatott, hogy a háború elején az oroszok több mint 65%-a gondolta úgy, hogy nagy hatással lesznek az életére a szankciók, ezzel szemben 30% vélte azt, hogy nem változnak mindennapjaik. Ez az arány 2022 júniusa óta megváltozott, és a napokban kijött legfrissebb felmérések szerint
„az egy évvel ezelőtti trend megfordult.”