Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Új videóval jelentkezett a konzervatív Axióma műhely, amelyben T.S. Eliot gondolatai alapján fejtik ki, miért nem szakadhat el egy kultúra és egy társadalom vallási alapjaitól.
„Mindaz, amit természetesnek hittünk, veszélyben van. Meg kell védenünk kultúránkat, mert az az életformánk alapja” – ezzel a felütéssel kezdődik az Axióma legújabb videója. A konzervatív műhely most azt a kérdést teszi fel, „Fennmaradhat-e egy közösség, ha feladja identitását?”.
T.S. Eliot válaszát idézik, aki szerint a kultúra és a vallás ugyanannak a jelenségnek két oldala, ugyanis az emberi történelem során minden kultúra egy vallással együtt bontakozott ki. Míg azonban a primitív társadalmakban a kettő teljesen azonos, a fejlettebbekben már megkülönböztethető. Olyan társadalomban érdemes élnünk szerinte, ami visszatükrözi annak a vallásnak az alapjait, amelyre épít. Sőt, Eliot szerint,
A videó bemutatja egy kultúra kialakulásának alapvető folyamatát, valamint felveti azt a kérdést is, kié a kultúra.
Az Axióma rámutat: a társadalom legfontosabb alapja a család: az apa, az anya és a testvérek alkotják újra és adják tovább a kultúrát, amely azonosulási keretet kínál mindannyiunk számára. A kultúra identitásteremtő és megtartó erővel bír, éppen ezért a kultúra kirekesztő is – az fér hozzá, aki beleszületik, vagy hosszú ideje benne él és átadja magát neki, hallható a videóban.
Idézik Eliot azon gondolatát, miszerint az európai emberhez csak a keresztény társadalom lehet méltó. Ugyanő óvott ugyanakkor attól, hogy bármely államrendet azonosítsunk az egyházzal, a vallással, hiszen akkor az időlegest akarnánk azonosítani az örök érvényűvel. Mint fogalmazott, bármilyen alkotmányos rend alkalmas lehet, amely visszatükrözi a kereszténység alapelveit. Szerinte egy keresztény kormány megtehet olyat, ami nem következik direkt módon a krisztusi tanításból, de semmilyen körülmények között nem indokolhatja cselekedeteit olyan elvekkel, amelyek nem keresztények.
A politikában nem mondhatunk le Istenről – érvel Eliot –, mert akkor végül Hitlert vagy Sztálint fogjuk imádni.