Lebukott az osztrák párt – a választási kampány miatt hazudhattak Magyarországról
Norbert Hofer tisztázta a helyzetet.
Az egyik legnagyobb európai vívmány, a szabad utazást lehetővé tevő schengeni zóna elve kerül veszélybe a menekültek áradata és az erre adott tagállami válaszok miatt. Ezt meg kell védeni. Interjú.
„- Ha már szóba került a közös, uniós menekült politika: úgy tűnik, mintha több tagállam épp az ellenkezőjét tenné, mint amit Brüsszel elvár. Ennek az lehet az oka, hogy a menekültügyet belpolitikai célokra használják ki?
- Az európai menekültügyi politikát nem befolyásolhatják belpolitikai érdekek. Több tagállamban megerősödtek a populista vagy idegengyűlölő mozgalmak attól függően, hogyan kezelték a migrációs problémákat. Az is nyilvánvaló, hogy egy tagállamnak könnyű ítélkeznie egy másik ország felett, vagy akár igazságtalanul kritizálnia az ottani fejleményeket. Ezért már dolgozom egy beterjesztésen, amely mindenekelőtt véget vethetne a másikra mutogatásnak. A bűnbak keresésnek semmi értelme, ebben a helyzetben közösen vagyunk, a megoldásnak is közösnek és a szolidaritáson alapulónak kell lennie, mint minden európai politika esetében. Az önálló, egyedi intézkedések nem vezetnek sehová.
- Pedig ezekre már több példa is van. Franciaország és Ausztria megerősítette határőrizetét. Magyarország kerítést épít szerbiai határára, és a kormány már a hadsereg bevetésén gondolkozik a menekültek feltartóztatására. Mi az Európai Bizottság véleménye ezekről a lépésekről?
- Európa ellenzi a kizárás politikáját. Már tíz hónappal ezelőtt is azt mondtam, hogy Európa nem lehet egy bevehetetlen erőd. Ugyanakkor az egyik legnagyobb európai vívmány, a szabad utazást lehetővé tevő schengeni zóna elve kerül veszélybe a menekültek áradata és az erre adott tagállami válaszok miatt. Ezzel szemben én azt vallom, hogy meg kell védeni a termékek és polgárok szabad mozgását a schengeni közösségen belül.
- Terveznek szankciókat Magyarország ellen a menekültügyi politikája miatt?
- Ha egy tagállam megszegi az európai jogszabályokat – és most itt nem kifejezetten Magyarországra, hanem bármely tagállamra gondolok –, akkor annak következményei lesznek. Ez különösen érvényes a schengeni szerződést megsértő országokra. De Magyarországnak európai segítségre van szüksége, ahogy Görögországnak és Olaszországnak is, a menekülthelyzet kezelésére. Ennek a három országnak leginkább. Arról már döntöttünk, hogy Görögországra és Magyarországra is telepítünk olyan központokat, ahol az európai rendőri szervezet, a határőrizeti csoport emberei, jogi és a menekültstátusz kérdésében járatos tanácsadók fogadják a menekülteket, és segítik őket az európai határ átlépésében. Ilyen központok már működnek az olaszországi Cataniában. Itt bírálják el, hogy az érkezők jogosultak-e az ENSZ emberi jogi chartájában foglalt feltételek alapján az európai védelemre.”