Horthy nagy tévedése, hogy nem állt ellen a német megszállásnak

2023. július 14. 10:24

Ha Horthy 1944 márciusában egyértelműen szembefordult volna Hitlerrel, ez tiszta helyzetet teremtett volna.

2023. július 14. 10:24
Jeszenszky Géza
Jeszenszky Géza
Index

„Vannak Horthynak a német megszállást követő lépéseire magyarázatok, felelősségét enyhítő körülmények. A legsúlyosabb hiba, amit 1944-ben elkövetett, a német megszállásra történő fölkészülés elmaradása volt. Horthy és kormánya gondosan mérlegelte, mi legyen a válasz Hitler klessheimi meghívására. Mind Kállay miniszterelnök, mind Ghyczy külügyminiszter számolt egy német katonai akció veszélyével. Voltak hírek a burgenlandi német csapat összevonásokról, de ezeket az államvezetés nem vette komolyan, ijesztegetésnek, blöffnek hitte. Jó volt a magyar hírszerzés, de annyira nem volt jó, hogy tudomást szerezzen a Marghareta-tervről.

Horthy maga helyett Szombathelyi vezérkari főnököt küldhette volna Hitlerhez, elvégre a megjelölt tárgyalási téma a magyar csapatok visszavonása volt a Kárpátokban jól kiépített védővonalakra. Ha a német támadás megtörténik és Horthy a helyén van, ismerve impulzív természetét, elképzelhető, hogy kiadta volna a parancsot az ellenállásra. Bármennyire is nehéz helyzetben volt a német hadvezetés, nem kétséges, hogy brutálisan megtorolt volna minden ellenállást, szövetségese »árulását«. Hiszen még a normandiai partraszállás utáni döntő hetekben is képes volt nagy erőket vetni be a hősies varsói felkelés elfojtására. Ezzel együtt,

ha Horthy 1944 márciusában egyértelműen szembefordult volna Hitlerrel, ez tiszta helyzetet teremtett volna, a deportálások végrehajtása valószínűleg nehezebb lett volna,

a bábkormány intézkedéseit többen szabotálták volna, és – talán – kevesebb lett volna a zsidó áldozatok száma. A katonai ellenállást a Wehrmacht néhány napon belül fölszámolta volna, de nem Szálasi nyilasai, hanem a Horthy-rendszer jobboldala alapított volna egy bábkormányt, Imrédy vezetésével, ahogy azt Hitler el is tervezte. Reális feltételezés, hogy ellenállás esetén Magyarországot a szövetségesek megszállt - és nem csatlós – országnak tekintették volna, miközben Szlovákia és Románia még Hitler megbízható szövetségeseként viselkedett. Ez befolyásolhatta volna a határkérdést is. De a jövőt senki sem látta, Horthynak és kíséretének Klessheimben pedig nem volt módja a gondos mérlegelésre, ha már előtte ezt elmulasztották.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. október 09. 16:21
1945. óta hány ország állt ellen az amerikai megszállásnak? Németország? Olaszország? Japán? Dél-Korea? Amerika ugyanúgy a politikáját exportálja a csatlósainak, mint ahogyan Németország tette korábban. Meg a Szovjetunió is. Mitől különb Amerika? Csak mert zsidó, míg Németország nem volt az? Ez csak a szemitáknak szempont, objekívan nem az.
Akitlosz
2024. október 09. 16:14
Jeszenszky Géza nagy tévedése, hogy történésznek és politikusnak ment. Kertésznek kellett volna mennie, talán ahhoz van tehetsége. Bár a kertész szakmának is megvannak a maga árnyoldalai: www.youtube.com/watch?v=2i8Jidtk3gQ&t=957s
starmind
2023. szeptember 04. 06:48
"Horthy nagy tévedése, hogy nem állt ellen a német megszállásnak". Géza! Melyik európai ország szállt szembe Hitlerrel, amelyik eredetileg a szövetségese volt? Ma melyik európai állam képes és akar szembeszállni az USA egyértelműen gyilkos vezetésével? Itt a lecke Géza: hülyék vagytok, de te megkérdezheted a fiadat, majd ő elmagyarázza.
kuzmics
2023. szeptember 04. 06:28
"Horthy nagy tévedése, hogy nem állt ellen a német megszállásnak" - Ja, mert akkor azt kaptuk volna jutalomnak, mint amit kaptunk büntetésnek. Ugyan már, Géza!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!