Írta: Sümeghi Lóránt, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető elemzője
„Kimutatta a foga fehérjét a rendőrállam”, „rohamrendőrök, rendőrsorfal, rendőri brutalitás”, „könnygázzal lefújt tüntetők”, „karhatalmisták erőszakja” – az elmúlt hetekben a baloldal által kirobbantott és rendre erőszakba torkolló megmozdulások kapcsán ilyen és ehhez hasonló ellenzéki reakciókkal, illetve helyzetértékelésekkel találkozhattak mindazok, akik a magyar belpolitika történéseit mostanában közelebbről követték.
Mint ismert, a múlt héten immár nem először jelentek meg baloldali politikusokkal karöltve agresszív tüntetők a Karmelita kolostornál annak érdekében, hogy a rendet megzavarják és a közterületen lévő kordonokat önkényesen, erőszakkal eltávolítsák. A rendbontás mértékét hűen tükrözi, hogy a múlt szerdai eseményt követően a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak miatt indított nyomozást a rendőröket ért támadás miatt, ennek keretében egyelőre egy embert sikerült őrizetbe venni.
S bár az efféle túlzó reakciók nem számítanak új keletűnek a baloldalon, hatásuk – főként az ellenzéki média hasábjain keresztül – előbb vagy utóbb átszivárog abba a nemzetközi médiába, amelyre Brüsszeltől kezdve a külföldről pénzelt, ámde itthon tevékenykedő jogvédő szervezeteken át, minden olyan intézmény hivatkozni szeret, amely Magyarország elgáncsolásában érdekelt.
Ezt a procedúrát már minden magyar állampolgár már jól ismeri.
Szó szót, majd jelentés jelentést követ, s miután az egyoldalúan kidomborított, sok esetben fikcióval kevert feltételezések bemutatásra kerülnek a nyugati közvélemény előtt, az európai politikai establishment különböző jogállamisággal kapcsolatos elégtelenségekre, illetve demokrácia-deficitre hivatkozva kijelenti: hazánk ellen kötelezettségszegési eljárás megindítása javasolt, amely a Magyarország számára jogosan járó különböző források és politikai mozgástér egyoldalú leszűkítését vonja maga után.
Azonban úgy tűnik, a budapesti bajkeverők által előszeretettel alkalmazott recept komoly hitelességi kérdéseket vet fel. Ugyanis túl azon, hogy a Karmelitához kirendelt rendőri jelenlét kapcsán nem merült fel hivatalos felülvizsgálati kérelem az ügyben, hogy az átlépte volna a törvényileg szabályozott jogszerűség és arányosság elvét, az ellenzék azon érvrendszere is jókora csorbát szenvedett, miszerint e vélelmezett állítások miatt Magyarország soha sem volt ilyen távol Európától és az úgynevezett „európaiságtól”.