Hivatalos: Gyurcsány emberének áll Tarjányi Péter
A biztonságpolitikai szakértő közösségi oldalán jelentette be a hírt.
Nem elég, hogy meghalt, de pesti értelmiségiek még le is teremtik, hogy mennyire felelőtlen.
„Nem lennék Suhajda Szilárd helyében. Nem elég, hogy meghalt, de pesti értelmiségiek még le is teremtik, hogy mennyire felelőtlen.
Azért foglalkozom ennyit a nyilvánosság kérdéseivel, mert egyfelől a médiában dolgozom, és söprögessen elsőként mindenki a saját portáján, másfelől meg történt itt egy komoly változás az elmúlt néhány évtizedben. A közönség egyre kevésbé azt várja a közvélemény formálóitól, hogy jelenségeket igyekezzenek föltárni, színét és visszáját bemutatni, az értelmén való merengésnek helyet hagyni, hanem hogy igazolják vissza: a zöm (illetve amit egyesek zömként éreznek) él és gondolkodik helyesen.
Korábban egy ilyen történet, a benne rejlő tragédiával együtt, azért eléggé egyértelmű fogadtatásban részesül. Aki valamilyen rendkívüli dolgot hajt végre, azért vált ki figyelmet, mert – tessék kapaszkodni! – a dolog rendkívüli. Aki pedig kockázatos vállalkozásba fog, az azért vív ki elismerést, mert – szinte hihetetlen! – kockázatot vállal. Akár bele is halhat. Amúgy ebben az esetben a magyar sajtó eléggé visszafogott és árnyalt volt, például tárgyilagos és informatív cikkek születtek arról, hogy az miért nem úgy van, hogy egy mászócsapat eldob mindent, és a bajba jutott segítségére siet.
Borzasztó nehéz lesz a családtagoknak tovább élni, gyereknek apa nélkül fölnőni, de a másik oldalán meg ott van az, hogy a szerettük rendkívüli dolgokat művelt, ami halála után is adhat erőt és élményt. Nem mindennek a mércéje az álszenten környezettudatos, kényelemigényét közösségi felelősségvállalásba csomagoló nyárspolgár. A #maradjszépenotthon nem univerzális parancs, nem az egyetlen helyes életmódtanács.
Az sem haszontalan, ha valaki ilyen kalandoknál lemond a segítőeszközökről és -személyzetről. Túlontúl hozzászoktunk eszközeinkhez, már nem is értjük, hogy korábban miként boldogult az emberiség. Jól jöhet még, ha valaki teszteli az emberi teljesítőképesség határait. Persze a hőst, a kalandort, a bajnokot nem utilitarista szempontok motiválják, hanem a kihívás.
Drog? Az. Módosult tudatállapot, amely veszélybe sodorhatja az egyént, és szomorúságba dönthet másokat? Igen. Ám nem lehet mindent költség-haszon elemzésnek alávetni. A szerelmes például – a témába vágó empirikus kutatások szerint (világirodalom) – jóval nagyobb eséllyel lesz öngyilkos, mint ha valaki nem az. Mégsem akarja senki betiltani ezt a drogot (bár, ahogy ezt most leírtam, rájöttem, ebben már nem vagyok annyira biztos).
Nyugodjon békében Suhajda Szilárd, szerintem szép élete volt.”
Nyitókép: Facebook/Suhajda Szilárd