„Az ukrajnai háborút közel húszéves konfliktus előzte meg, amelynek középpontjában az ország nyugati integrációja állt. Az amerikai politika 2008-ban felülbírálta Németország és Franciaország vétóját az ukrán NATO-tagság ellen, és kétoldalúan Ukrajna – védelmi szerződések mellőzése melletti – de facto szervezeti integrációjára törekedett.
Az amerikai politikának a legnagyobb következményei magára, Ukrajnára nézve vannak, hiszen az országgal visszaéltek Oroszország megfékezésének eszközeként. Ezzel az USA átlépte azt a »vörös vonalat«, amely a – mindazonáltal bűnös – orosz agresszióhoz vezetett. Minden bűntény hátterében motívumok állnak. Az Oroszország által indított háború fő indítékai a NATO növekvő bekerítésétől és a Kelet-Ukrajnából Moszkvát érő esetleges rakétacsapások figyelmeztetési idejének lerövidülésétől való félelemben rejlenek, ami semmisé tenné Oroszország nukleáris második csapás képességét és aláásná védelmi stratégiáját.