Kell a közösség, kell a közös élmény, kell egy csapat

2023. március 28. 18:33

A magyarok jellemzően individualisták, ez a karakterünk – de a totális individualizmusra sem épülhet egészséges társadalom. Kellenek a közösségek, a közös élmények. És: kell egy csapat.

2023. március 28. 18:33
null
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Két vak srác. Egy vidám fiatal társaság tagjaként. Együtt mennek ki, egymással viccelődve a magyar–észt meccsre. Azt hiszem, egyszerre lepődök és rendülök meg, ahogy szóba elegyedek velük és megtudom ezt róluk, miközben együtt tartunk a zsúfolt metrón a Puskás felé.

Mit foghat fel egy futballmeccsből egy vak ember? Miért megy ki a találkozóra? Ha egy pillanatra becsukjuk a szemünket egy nagy stadion mérkőzés alatti hangorkánjában, talán valamit átérezhetünk belőle. A közösség erejét. Egy közös élmény átélésének felemelő érzését.

A stadion. Piros-fehér-zöld fényekben tornyosul fölénk, elfárad az ember, mire megkerüli.

Körülöttünk kedélyes emberek tízezrei, a jellemző drukkerarcoktól a középosztálybeli családokig,

az idősektől a kicsikig, a kocaszurkolóktól a komplett iskolai vagy focisulis osztályokig, sokan egyenmezben, mások egyéni, önkifejező szerelésekben.

Több mint negyvenezer ember. Egy Észtország elleni barátságos meccsen. Pont húsz éve, 2003-ban szám szerint 457 (négyszázötvenhét) nézője volt az első magyar–észt mérkőzésnek idehaza a korábbi, akkor már rég megkopott Fradi-stadionban.

Most, húsz évvel később majdnem százszor annyian mentek ki az egyébként nyilván nem futballtörténeti eseményre,

önként és dalolva, szó szerint.

Előzetesen reménykedtünk, hogy új siker és nem csalódás lesz a bolgár meccs kifutása is. Mert megérdemli a csapat, megérdemli Rossi – és nem utolsósorban megérdemlik a magyarok, mindannyian. És meg is kaptuk, a hétfői parádés győzelemmel, s még inkább az élvezetes meccsjelenetekkel, megmozdulásokkal.

A bolgár meccs góljai

 

Távol álljon tőlem, hogy a tömegek dicséretéről, az összegyűlt embermassza együtt dübörgéséről zengjek itt ódákat. Egyrészt kellemetlen történelmi konnotációkat ébresztene egy ilyen hozsannázás, másrészt a magyar társadalom, benne e sorok írója, jellemzően individualista,

és mindenféle egyenlősítő és bedaráló kollektivizmustól távolságot tart.

Ezért vetette ki a magyar néplélek mind a nácizmust, mind a kommunizmust magából, anélkül, hogy valaha is mélyen és tömegesen a hívévé vált volna.

A valódi magyar karakter a jég hátán is megélő, egyéni erőfeszítéseiből előrejutó ember – rossz időkben a túlélésért küzdve, jobb időkben a gyarapodásért kepesztve, szinte mindig egyéni utakat keresve. Csak a rendszerváltás óta eltelt egyharmad évszázad során mindegyik időszakra volt példa, és nem is egyszer.

Csakhogy, csakhogy: a totális individualizmusra sem épülhet egészséges társadalom. Kellenek a közösségek, a közös élmények, kellene a több közbizalom,

szükség van az összetartozás érzésére, amiből épülni tud a lélek, az egyén, a közösség és az ország.

A futball természetesen egy ilyen közeg, és a válogatott 2016-os Eb-szereplése óta már több hullámban átélhettük újra azt a közösségi fociélményt, ami a dél- és nyugat-európai országok vagy épp Latin-Amerika népeinek folyamatos betevő falat. És mi sem tudunk jóllakni vele. Ezért is megy ki negyvenezer ember egy magyar–észt barátságosra, meg több mint hatvanezren a bolgár meccsre.

És köztük sok-sok ezer kisgyerek és kamasz, fiúk és lányok egyaránt, ami az egyik legjobb fejlemény ebben az egészben. A meccsen a kölykök teljes lelkesedéssel, teli torokból buzdították a nemzeti csapatot. És milyen különleges is volt a tavalyi magyar–angol meccs, ahol szinte kizárólag gyerekek tízezrei éltették és ünnepelték a válogatottat!

A tavalyi Nemzetek Ligája-menetelés idején

nálunk a játszótéren a labdázó ovisoktól a focizgató nagyfiúkig dibuszoztak meg szalaiattiláztak a kölykök.

Így születik a következő hetven év legendája, ebből épül be az egészséges közösségi és nemzeti tudat az újabb fiatal nemzedékbe, és ez így van jól.

 

Fotó: MTI

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2023. május 26. 22:45
Ezek mind igen ráférnének a Mandiner csapatára....
Akitlosz
2023. május 19. 19:00
Amire nem épülhet egészséges társadalom az a focimeccs. https://www.youtube.com/watch?v=AzcY33DvqkE
sorivo4
2023. március 29. 06:33
Az állatból akkor lett ember, mikor tudta kicsoda. Ez nem fordítva volt. Tudta. Mindent tudott. Csak érteni is akarta. Innen kezdődik a Biblia. Ez volt a bűnbeesés. Mikor az ember tudni akarta mi miért van úgy, ahogy van. Az összefüggéseket. Mikor jelképesen evett a tudás fájáról. Mert hogy az összefüggéseket lássa, ahhoz az egész tudatszerkezetének meg kellett változnia. Addig minden átfolyt rajta, és így tudott mindent. Csak megmagyarázni nem tudta. De ahhoz, hogy megmagyarázza, meg kellett vizsgálnia. Modellt kellett alkotnia a fejében, amire ránézve elemezhet és így összefüggésekre jöhet rá. Modellt alkotott a fejében a világról és itt vált duális lénnyé. A szemlélőre és a szemléltre. Innentől van egy szemlélő, ami jóra és rosszra szelektálja a világot, attól függően, hogy az kedvező vagy ártalmas számára. Ez a jó és a rossz tudása. Ami az ego. Ami minden szenvedés forrása.
sorivo4
2023. március 29. 06:28
Azok akik és egy falka.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!