„Akkor nem gondoltuk volna, hogy három évtized elteltével a szabadság hazájának gondolt Nyugat milyen mértékben hasonul majd ahhoz a diktatúrához, amit Orwell oly érzékletesen ábrázolt referenciaértékű disztópiájában. A »gondolatrendőrség« élő valóság már arrafelé, nemcsak a közösségi média cenzorai és »tényellenőrei« ügyelnek a polgárok belső világának rendszerkonformitására a hajdani demokratikus mintaállamokban, hanem a rendőrség speciális alakulatai is. Aki nem használja az »újbeszélt« a genderkérdésben vagy a migrációt illetően, könnyen egzisztenciális gondokkal találja magát szembe, de még börtönbe is kerülhet.
A gyűlöletkultuszt a »jobboldali szélsőségesek« ellen építik fel tudatosan, majd jobboldali szélsőségesnek neveznek tetszés szerint bárkit, aki a normalitás talaján áll. Orbán Viktor idézte e tekintetben egykori tanárát, Bence György filozófust, aki szerint a liberalizmus toleráns mindenkivel, leszámítva a fasisztákat. Csak azt nem tette hozzá Bence, mutatott rá a miniszterelnök, hogy aki nem ért egyet a liberálisokkal, az mind fasiszta az ő prizmájukon keresztül.