Mindenekelőtt, ha az urak nem spórolták volna meg a könyvtári munkát, észlelhették volna, hogy nekem több vitám volt már Gazsival, például 2001. szeptember 11-ét követően is. Én ugyanis sohasem tudtam elfogadni Gazsi Izraellel kapcsolatosan kialakított véleményét, s annak hangvételét a nyugat-európai baloldali, részben tájékozatlan, részben tőlem távoleső ideológiától áthatott, előítéletes álláspontnak tartottam, következésképp az egykori állításaimat ma is fenntartom. Csakhogy az a helyzet, hogy a viták ellenére, sőt, épp a viták által is megerősítve, Gazsival megmaradt a jó kapcsolat. Az uraknak persze nem fér a fejükbe, hogy a kettőnk közötti viták nem cicaharcok voltak, nem karaktergyilkolászások, nem frusztrált, magamutogató, kínos és nevetséges önbizonygatások, a másik megsemmisítésére törő gesztusok, amint az említett Facebook-bugyorban ez a napi menetrend, s főként nem egymás háta mögött, hanem face to face ütköztettük ellentétes nézeteinket, a sajtó nagy nyilvánossága előtt, s várva mások hozzászólásait, kiigazításait, megjegyzéseit.
Vagyis pont az történt, amiről ezek az urak mit sem tudnak, vagy amitől ők – méltán – rettegnek. Ráadásul, ha a bugyor lakói ténylegesen ismerték volna Gazsit, tudnák róla, hogy ő úgyszólván maga követelte meg, mi több, egyenesen kiprovokálta a vitákat, mert a tisztánlátás elementáris igénye adta életének értelmét, s ez volt folyamatos szellemi megújulásának állandó feltétele. (Könyvtáram egyik féltve őrzött darabja Descartes: A módszerről c. kötet – Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1977. –, amely Descartes szövegei mellett TGM előszavát tartalmazza – az előszó Vajda Mihálynak ajánlva – s amely előszóból a fentiek már mind kiolvashatók. Vagyis a vita, a polémiakedv tekintetében Gazsi épp olyan volt, mint Heller Ági, aki rendre elmondta:
»Tudod Gyurikám, nincs unalmasabb alak annál, aki egyetért velem.«
És ennek megfelelően ordítottunk át Ágival éjszakákat Budapesttől Nagymarosig, Rómától Kismarosig, téve mindezt a legnagyobb baráti szeretetben. Gazsival – emlékeim szerint – nem ordítottunk soha, de nem tagadom, előfordult, hogy tőlünk volt hangos a Filozófiai Intézet (kollégáink tanúsíthatják), a Világosság Szerkesztősége (szerkesztőtársak tanúsíthatják), vagy mondjuk a Nádor utcai presszó (a barna hajú pincérhölgy tanúsíthatja, aki mindig örült Gazsi érkezésének), s pont ezek a polémiák erősítették egymás iránt táplált tiszteletünket. És elárulok az uraknak még valamit: Gazsinak nagyon sok vitapartnere volt, ilyen is, meg olyan is, de soha nem voltam tanúja annak, hogy valakit, még a legaktuálisabb vitapartnerét sem, a háta mögött gonosz, lejárató szándékú megjegyzéssel illette volna. Épp ellenkezőleg, de nevet (neveket) most hadd ne említsek.