Bármikor harangozhatnak az Európai Uniónak: Magyarország dobhatja a mentőövet a vészhelyzetben lévő közösségnek

Vészterhes idők következnek az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint.

Lássuk be, az elmúlt tíz hónapban sem az orosz, sem az ukrán fél nem tudta maga alá gyűrni a másikat. Megyékért, falvakért ölik egymást.
„»Eljött az ideje a tárgyalásos rendezésnek Ukrajnában, tűzszüneti vonalat kellene létesíteni« – írja Henry Kissinger egy brit hetilapban. – Vannak, akik arról beszélnek, hogy a háborút meg kell nyerni, míg mások, mint Magyarország, arról beszél, hogy tűzszünetre van szükség – közölte egy rádióinterjúban Orbán Viktor. Furcsa, de zongorázni lehetne a két kijelentés fogadtatása közti különbséget. Az amerikai külpolitika 99 éves, világszerte elismert doyenje – fedje most jótékony homály Indokína bombázásában és annak eltussolásában játszott szerepét – szabad vegyérték, senkinek nem sérti már az érdekeit. A magyar miniszterelnök esetében viszont Brüsszelben és a budapesti amerikai nagykövetségen is prüszkölnek a borstól, amit az orruk alá tört az elmúlt tizenkét évben. Holott a háborút illetően álláspontjuk ugyanaz:
a harc kifulladt, a mielőbbi békének nincs alternatívája.
A világpolitikát kétféleképp közelíthetjük meg. A realisták, mint nevük is mutatja, a valóságból, az egyes szereplők racionális megfontolásaiból és lehetőségeiből indulnak ki. Lássuk be, az elmúlt tíz hónapban sem az orosz, sem az ukrán fél nem tudta maga alá gyűrni a másikat. Megyékért, falvakért ölik egymást. A Moszkva-ellenes uniós szankciók miatt eközben nekünk, európai polgároknak mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, amikor a kenyérért, benzinért fizetünk vagy sorba állunk a postai csekkel. Fejlettebb nyugat-európai országokban áramkimaradásra, a nappaliban is zimankós karácsonyra készülnek a polgárok, abban bízva, hogy fagyoskodásuk majd megbuktatja Putyint, és utána minden jobb lesz.
Ezt hirdetik az idealisták – a másik külpolitikai »iskola« –, akik a valóság helyett eszményeket tűznek a zászlajukra. Szerintük a megtámadott ukrán nép szabadságharcot vív az agresszor oroszokkal, valahogyan úgy, ahogyan Kovácsné védi magát bántalmazó férje ellenében a Kocka utcai lakótelepen. Csak éppen – mondanak ellent a realisták – Kovácsék drámája a négy fal között zajlik, még a szomszéd Szabóéknak sincs hozzá sok közük. Nekünk viszont van az ukrajnai konfliktushoz, úgy is, mint szomszédoknak: az ukránok a kárpátaljai magyarokon is elverik a port.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Molly Riley