Nekünk egyetlen szemszögből van bármiféle erkölcsi felhatalmazásunk megmázsálni az ő teljesítményét. Nemzeti színekben, Magyarországot képviselve mit tett le az asztalra, megszakadt-e a címeres mezben hazánkért, avagy sem. És ebben az egyetlen, jogosan megítélhető dimenzióban nem mondhatunk mást, minthogy
ez az ember tizenkét éven át, száznyolc válogatott meccsen végig brusztolt, szívét-lelkét kitette.
És igen, a százkilencediken is. Igazi csapatkapitányként vezette azt a tizenegyet, ami 2016-ban egy pár szívdobbanás erejéig jobban összeforrasztott minket, mint bármi az elmúlt harminc évben.
Ja, és mellesleg bődületesen nagy gólt akasztott a románoknak is. Igen, ezek a lélekemelő pillanatok számítanak, és ezek nem történhettek volna meg Dzsudzsák nélkül. Aki látta az öltözői beszédét a norvég meccs előtt, tudja, a pályán kívül is vezéregyéniség volt. Pontosan olyan, amilyennek a nemzeti tizenegy kapitányát képzeljük.
Puzsér végül oda konkludál, hogy Dzsudzsák válogatottsági rekordja a teljesítmény megcsúfolása. Emígyen: „Az a tény, hogy az illiberális rezsim Dzsudzsák Balázsból gyártja le Orbán Viktor és a magyarok kedvenc sportágának válogatottsági rekorderét, bármi egyébnél hívebben példázza a teljesítmény hazai mellőzésének és megvetésének kontraszelektív természetét.”
A rekordszámú, több szövetségi kapitány bizalmát élvező, folyamatos válogatottság mi, ha nem a minőség mintapéldája? Az Európa-bajnokság meglepetésmeccsei, a csapatkapitányság a Dárdai-, Storck-, majd Rossi-érában, a társait tüzelő, űző, hajtó mentalitás igenis példaértékű teljesítmény. És amit írtam, továbbra is tartom: gondoljunk bármit bulvárba merülő magánéletéről, a politikai szimpátiáról, a lejtmenetes klubkarrierről,
az utóbbi húsz év legjobb képességű játékosa volt Dzsudzsák.
A magyar válogatottban nyújtott teljesítményét Gera Zoltán és Szalai Ádám mellett senki sem tudta megközelíteni az ezredforduló után. Ezért pedig jogosan jár ki a süvegemelés.
A Dzsudzsák-karrier szarkasztikus és szemellenzős kritikája épp a minőséget számon kérve rántja a minőségtelenségbe a diskurzust. Önelégült öngól, de nem is baj. Lehetőséget adott arra, hogy újra beszélhessünk teljesítményről, minőségről, identitásról. És ezek számítanak.
Fotó: MTI