A vasárnapi matiné keretében ezúttal Rónai Sándor árnyék-külügyminiszter örvendeztetett meg minket előadásával, rezzenéstelen arccal magyarázva nekünk a világot: „Bár a technikai feltételek adottak lennének ahhoz, hogy Magyarország olcsó nyugati gázt vegyen a drága orosz helyett”, Orbán Viktor „kijelentette, hogy az ő kormánya csak orosz gázt fog venni”. Ez pedig „a magyaroknak sokszoros gázszámlát” jelent, miközben „a rezsipániknak Európában vége van, az európai országok ma fillérekért tudnak gázhoz jutni”.
Dékás politikus szavainak elemzésekor mindig érdemes nagyvonalúan eljárni, különben az életben nem végeznénk: így most tekintsünk el attól, hogy mit nem mondott Orbán Viktor; hogy 2010 óta hány új interkonnektor létesült a gázellátás diverzifikálásához és ennek megfelelően hány irányból érkezett gáz az elmúlt hetekben Magyarországra;
hogy miként varázsolható a spanyol partoknál veszteglő tankerek cseppfolyós tartalma azonnal az Égáz-Dégáz elosztóhálózatába;
valamint hogy hányan vagyunk, akiknek valójában egyetlen forinttal sem növekedett a gázszámlánk – koncentráljunk csupán az állítólag olcsó nyugati gáz kérdésére.
Nos, árnyék-külügyminiszteri ténykedése mellett Rónai Sándor főállásban európai parlamenti képviselő, így különös lenne, ha nem jutott volna el hozzá az információ: ebben a szezonban csütörtök estétől hétfő reggelig az EP egyik épületében sem lesz fűtés, egyik héten se. Kikapcsolják ugyanis.
Az alkalmazottak munkaideje ettől nem csökken, viszont szabadon dönthetnek, hogy az érintett napokon otthonról (gyakornokok esetében: aprócska bérelt szobájukból) dolgoznak-e, vagy inkább kabátban ücsörögnek az irodában, amíg a hőmérséklet – talán kedd tájékán – újra el nem éri a maximálisan biztosítható 19 fokot.
Most ha a nyugati gáz olcsó, és van belőle annyi, hogy Magyarország is fedezhetné onnan a teljes szükségletét, akkor mi ez a cirkusz? Direkt szórakozik az Európai Parlament vezetése a munkavállalókkal, amikor a filléres gázon spórol? (Már ha spórolásnak lehet nevezni a hetenkénti újbóli felfűtést.)
De a kiváló árnyék-külügyminiszternek bizonyára bérleménye is van Brüsszelben, így akár az ottani gázszámlájára is vethetett volna egy pillantást, mielőtt ünnepélyesen bejelenti az európai gázválság lecsengését. Idén ugyanis egy átlagos brüsszeli háztartás a legvisszafogottabb számítások szerint is 1261,20 euróval fizet többet a gázért, mint tavaly – ami bő félmillió forint.
Nekem ez nem tűnik olyan vonzónak a magyar átlagfogyasztásig érvényes 0 forintos áremelkedéshez képest,