„Hogyan tud sikeres lenni egy tüntetés?
- ha apolitikus (ami nem azt jelenti, hogy ne politikai kérdéseket feszegetne, csak azt, hogy nem sodródik egyik oldalra sem), vagyis nem bal-jobb, hanem fent-lent ellentétet képvisel
- ha elég sokan vannak, és/vagy
- polgári erőszakot alkalmaznak.
A netadó és a boltzár apolitikus kiállások voltak, politikai oldaltól függetlenül, össznépi tiltakozást váltottak ki. A tanártüntetés nem ilyen: az ország egy része szerint a tanárok nem érdemelnek többet, az oktatás pedig nem fontos.
(...)
Hajlandó lennék kimenni és részt venni polgári erőszakban a tanárok bérrendezéséért és egy szabadabb oktatási rendszerért. De nem vagyok hajlandó kimenni egy olyan tüntetésre, ahol a NoÁrok által vizionált oktatásért kell kiállni. És rohadtul nem vagyok ezzel egyedül.
Nem is értem, miért nem maradhat meg össztársadalmi, apolitikus ügynek valami, ami NoÁr nélkül ugyanekkora biztosan lenne, nélküle pedig túlnőhetne a politikai oldalakon. Illetve értem: azért, mert amíg ez a politikai szubkultúra kanalizálja, a Nemzeti Együttműködés Rendszere hátra is dőlhet. A társadalom nagyobb része elutasítja, a kisebbik meg érdekérvenyesítés helyett Péterfy Borira csápol a Kossuth téren és elhiszi, hogy NoÁr Harry Potter-idézetei megdöntik a csúf felcsúti Voldemortot.
Ha Orbán ettől sem ijed meg, már tényleg csak a TikTok videók vannak hátra. Dicsértessék!”
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor