Könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a magyarság: sorsfordító választás előtt állnak az erdélyi magyarok
Csak egy módszerrel lehet megakadályozni a Mentsétek meg Romániát Szövetség tervét.
A misszió értékelése szerint a parlamenti választások és népszavazás lebonyolítása „szakszerű és jól szervezett” volt.
„Az április 3-i országgyűlés választásokat igen nagy figyelem övezte: összesen mintegy 900 megfigyelő ellenőrizte árgus szemekkel a magyar választások tisztaságát; ezek között voltak Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ)-hez tartozó, egyéni és egyéb szervezeteket képviselő megfigyelők is. Az EBESZ ún. teljeskörű választási megfigyelő misszió küldéséről döntött, ez történetében második alkalommal fordul elő. A több mint 300 EBESZ megfigyelő részvételével zajló választások után a szervezet 2022. július 29-én hozta nyilvánosságra végleges jelentését.
Előzménye az volt, hogy 2022 elején 62 európai parlamenti képviselő és 20 magyarországi civil szervezet kérte az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (Office for Democratic Institutions and Human Rights – ODIHR) igazgatójának címzett levélben, hogy a szervezet ún. teljeskörű választási megfigyelő missziót küldjön a magyarországi országgyűlési választásokra. Az EBESZ a január 17-21. közötti ún. szükségletfelmérő misszió ajánlása alapján e kérésnek eleget is tett. A teljeskörű választási misszió igen ritka a szervezet életében: ezt megelőzően csak egyetlen alkalommal, Bulgária esetén született ilyen döntés. A kanadai volt diplomata Jillian Stirk által vezetett misszió 38 tagját a választások napján az EBESZ 45 államából érkezett 312 megfigyelő segítette. A megfigyelők célja annak értékelése volt, hogy a választás (és a gyermekvédelmi népszavazás) lebonyolítása megfelelt-e a demokratikus választásokra vonatkozó, EBESZ felé vállalt kötelezettségeknek, egyéb nemzetközi kötelezettségeknek és normáknak, valamint a magyar jogszabályoknak.
A jelentés számos észrevételt tett, részletesebb elemzéssel kísérve. Ezek közül a legfontosabb, hogy a misszió értékelése szerint az április 3-án megtartott parlamenti választások és népszavazás lebonyolítása »szakszerű és jól szervezett« volt. A jelentés hangsúlyozza azt is, hogy a megfigyelők az általuk meglátogatott szavazókörök munkáját pozitívan értékelték, csupán néhány, a választás titkosságával és a szavazatszámlálási és összesítési folyamat átláthatóságával kapcsolatos, kisebb jelentőségű problémát észleltek.”
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Balogh Zoltán