A magdeburgi terrorra reagált az időközi választás fideszes jelöltje – tudják, ő az, aki ellen Magyar Péter nem mert elindulni
Csibi Krisztina szerint épp az ilyen tragédiák elkerüléséért indult el a választáson.
Az ellenzék háttérbe szorítása és elsorvasztása tudatos politikai folyamat volt az Orbán-rezsim részéről.
„Magyarországra könnyű rámondani, hogy pártállam, hiszen a Fidesz Gólem párt az egész országra rátelepedett, és az uralmát a társadalmi élet valamennyi területére kiterjesztette. Amikor azonban országos vita folyik a médiában az ellenzéki pártok gyengeségéről, nem vetődik fel az a logikus kérdés, hogy mi volt a Fidesz szerepe a többi párt elgyengítésében.
Voltaképpen a pártállam szélesebb megközelítése érvényes, hiszen a fideszes pártállam a maga igen erőteljes hatását az ellenzéki pártokra is kiterjesztette, ezért azok a maguk sajátos eltorzított módján szintén a fideszes pártállam termékei és szerves részei. Az ellenzék háttérbe szorítása és elsorvasztása tudatos politikai folyamat volt az Orbán-rezsim részéről, amit a társadalmi környezet egészének megváltoztatása is elősegített.
Az Orbán-rezsim buzgó, demokráciát romboló tevékenységében tehát kétféle hatás jelentkezik. Egyfelől a közvetlenül a pártokra ható a politikai szféra teljes átalakításával, jogi és hatalmi de-európaizálásával. Másfelől általában a gazdasági-társadalmi közegre ható az egész közélet ellehetetlenítésével, ami a politikai élet általános feltételrendszerét rombolja.
A politika színterében a Fidesz romboló tevékenysége a többi párttal szemben könnyen átlátható, hiszen Orbán nemcsak meghirdette a centrális pártrendszert és erőteret, hanem a többi párt gyengítésével sokat is tett annak kialakításáért. Elég a választási folyamat és a parlamenti tevékenység szabályozására utalni, amit nevezhetünk egyszerűen színház effektusnak, a pártok működése fokozatos eljelentéktelenítésének, mert színház lett az egész politikai világ. Ez egyben a pártok és pártszervezetek belső működése leértékelődésével, a politikusi szerepek formálissá válásával és valódi kihívás híján az ellenzéki politikusok szociális szenilizációjával járt. Mindez nyilvános politikai folyamat volt, és az ellenzéki tábor érzékelte is, mégis egy évtized után és döbbenten látja a kumulatív hatást, a megélhetési politikusok, avagy politikai törpék sokaságát az ellenzéki oldalon.”
Nyitókép: Youtube