„Időnként megcsörren a telefonom. Látom a kijelzőn: Mária hív.
A kezdetektől tegeződünk. Egyszer, valamikor mondtam neki, hogy apám és nagyapám 56-os nemzetőr volt. Néhány év múlva magától értetődően felidézte ezt, csak úgy, de nem mellékesen, mintha egy családban élnénk. Nagyot néztem: hát emlékszik? Akkor egy kicsit többet megértettem a varázslatos két hétből, felfogtam végre, hogy akkor valóban testvérré vált minden jóakaratú ember. Úgy lettem 56-osok fiaként, unokájaként én is szabadságharcos, hogy a legnagyobb élő 56-os tessékelt be maguk közé - pedig nem kértem ilyen tisztességet.
Időnként megcsörren a telefonom. Látom a kijelzőn: Mária hív.
Mindig valamilyen fontos ügyben keres. Valamiért, aminek olykor nincs haszna, mélysége, de ha jobban belegondolunk, csakis a kis ügyek a legfontosabbak. Neki az ügyek egyszerűen csak ügyek, nincs kicsi, nincs nagy. Ő ugyanis nem őrzője, hanem alakítója valaminek. Néha azért csörög rám, hogy elmondja: jó cikket írtál, köszönöm. Mindig motorként hajtja a teljes gépezetet, mindig, mindent elvállal, mindenhova elmegy, ha magyarok hívják. Legjobban a humorát szeretem: néha csibészes, néha összekacsintó, de nagyon is fejlett nézőpont az övé - igen, így talán könnyebb elviselni az életet.
Időnként megcsörren a telefonom. Látom a kijelzőn: Mária hív.
Most, hogy kórházban van és nagy a baj, hét órakor közös imára hívnak mindannyiunkat érte. Ha nem szoktál imádkozni, akkor csak gondolj rá fél percig. Gondolj arra, hogy magára vette egész 1956-ot, hogy soha nem hajolt, hogy kemény maradt, minőségi ember mind a mai napig. És hogy az utolsó nagy tanúja a hajdani csodának. Minden magyarnak rá kellene gondolnia ma este hét órakor. Legalább akkor. Mert ő nem egy közülünk, nem. Ő a valaha élt magyarok előkelő sorában is dobogós. Higgyétek el nekem, most, amikor még nincs késő.
Időnként megcsörren a telefonom. Látom a kijelzőn: Mária hív.
Hívjon még sokáig...
Wittner Mária. Büszke vagyok arra, hogy a kortársa lehetek, hogy ismerem és szeretem őt.
Gyógyulj meg!”
Fotó: Földházi Árpád