Immár harmadik éve, hogy a Stipendium Peregrinum program kiemelkedő teljesítményű diákoknak nyújt anyagi segítséget ahhoz, hogy a világ neves egyetemein tanuljanak Angliától Japánig. Mindennek én is részese lehetek, a kiválasztótábor instruktorainak egyikeként, ami igen megtisztelő feladat. Az eredményeket a napokban hirdették ki.
Hatalmas élmény több zsenijelölttel dolgozni napokon keresztül,
beszélgetni velük, megismerni korosztályuk látásmódját, problémáit; és persze a sajátos zsenibajokat. A Stipi ismereteim szerint lényegében egyedülálló program.
A „Stipi” állami program, tehetségsegítő ösztöndíj. Nem szociális támogatás, bár a szociális szempont sem hiányzik belőle. Mondhatnám, hogy az elitképzést segíti – amire szükség is van. Az egyik kifogás, ami fel szokott merülni, az az, hogy „minek mennek külföldre”, legalábbis állami pénzen. S való igaz, hogy ezek a diákok sokmillió forintot kapnak tanulmányaikra – amivel persze el kell számolniuk.
A külföldi tanulás középkor óta szokásos módja azonban nem csak az érintettnek hasznos, hanem népének, az országnak is. Legalábbis a Stipi igyekszik azokat kiválasztani, akik nem csak amúgy üdvözlendő egyéni karrierjükben lendülnek majd remélhetőleg előre ezáltal, hanem öregbítik hazájuk hírnevét, segítik majd az országot, ha más nem, a maguk köreiben
a „puha diplomácia”, az országimázs segítői tudnak lenni, és persze össze tudják kötni a magyar szakmai elitet a kintivel.
Minderre a jelöltek kötelezettséget is vállalnak.
És félreértés ne essék: a Stipi nem azért van, mert pocsék lenne a magyar felsőoktatás. Ha a magyar egyetemek egytől egyig a világ élvonalában lennének, akkor is lenne haszna a magyar diákok közül pár külföldi tanulása támogatásának, mégpedig a kapcsolatépítés és a tapasztalat miatt. Ezzel együtt persze szempont, hogy a pályázók közül ki milyen szakra jelentkezik, és abban jók vagyunk-e itthon. De csak egy szempont a sok közül.
Ugyan a Stipiben nincsenek kvóták, mégis elmondható, hogy nagyjából kiegyenlített benne a fiúk és lányok aránya. Bárki jelentkezhet, de a többség természettudományos érdeklődésű; van olyan hölgy a programban, aki a világ egyik legjobb műszaki egyetemén, a bostoni MIT-n tanul asztrofizikát. De vannak stipis fizikusok, kémikusok, mérnökök, közgazdászok, filozófusok és művészek is. Budapestiek és vidékiek, városiak és falusiak, magyar magyarok és cigány magyarok, félosztrákok, félolaszok; kockák, művészlelkek és csodabogarak.