Régi holland mintát kínál Orbán Viktor Magyarországnak, csak nem beszél róla

2022. július 09. 21:48

Miközben a mai Magyarország merőben más, mint a mai holland, de mutat rokonvonásokat a száz évvel korábbi hollanddal.

2022. július 09. 21:48
null
Csizmadia Ervin
Azonnali.hu

„De vajon ha már nem is tudjuk megismételni a holland jelent, lehet-e modell számunkra a holland múlt? Van egy erős érv mellette és ugyanolyan erős ellene. A mellette szóló érv maga az aktuális hazai helyzet, amelyet szokás polarizáltnak, sőt szélsőségesen polarizáltnak tekinteni. A polarizációt általában negatívnak tekinti a közvélemény.

De mi van, ha esetleg nem is olyan negatív ez a dolog? A holland régmúltat erősen polarizáltnak tekinthetnénk, de ők a maguk pillér- vagy oszlop-rendszerét élhetővé tették, mert kitalálták, hogy a társadalmi megosztottság mellé kormányzati együttműködés kell. Az érv tehát azt, hogy a megosztottságot kezelhetjük adottságnak is, amelyet nem tudunk megváltoztatni. Ergo: amennyire lehet, humanizálni kell.

Itt jön azonban az ellenérv: a magyar történelem bármennyire is megosztott rendszereket mutat, mindig ott él bennünk, hogy ezek nem mi vagyunk, a megosztottság nem fejezi ki hűen a szándékainkat, mert nekünk úrra kell lennünk a megosztottságon, és valamilyen egységben kell összeforrnunk. Egy pilléresedő magyar politika pedig nem épp az összeforrás melegágya, azaz lelki okok is gátolhatják egy ilyen kísérlet általános elfogadását.

Nem állítom persze, hogy a holland pillér-demokrácia a demokráciák legjobbika (már csak ezért sem, mert fénykora nagyon régen volt), azt azonban állítom, hogy a Fidesz politikájában érzékelek jeleket egyfajta pillér-demokrácia létrehozására. Az elmúlt 12 év voltaképp egy »pillér-ajánlat«, amely egy Magyarországon eddig ismeretlen társadalom-modell kipróbálásáról szól. Ezt az ajánlatot persze csak akkor érzékelhetjük, ha elfogadjuk kiinduló tételemet, miszerint itt egy alternatív (azaz történelmi) Nyugat-értelmezésről van szó, szemben a rendszerváltás jelencentrikus Nyugat-értelmezésével. Mindenesetre izgalmas ellentmondás, hogy miközben a mai Magyarország merőben más, mint a mai holland, de mutat rokonvonásokat a száz évvel korábbi hollanddal.”

Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2022. július 11. 08:15
"hogy a társadalmi megosztottság mellé kormányzati együttműködés kell" Az a baj, hogy a libcsik nem tudnak kormányozni. És innentől nincs mit együtt működni, az a jó, ha jó messze vannak a kormányzástól.
akiaki
2022. július 10. 22:56
te maki csizi! majd 4 év múlva lehet megint!
Nyugati Ádám
2022. július 10. 21:11
Hollandia semmilyen formában nem lehet minta Magyarországnak. Jelenleg az Euro övezetnek három érdemleges befizető tagja van, Németország, Hollandia és Luxemburg. Az összes többi ország a három említett tagállam által az EKB-ban elhelyezett betéteiből finanszírozza a deficitjét. Az ukrán háború következményei miatt azonban a németek valószínűleg nem lesznek olyan helyzetben, hogy erre forrásokat tudjon áldozni. Egyéb iránt a 19. és a múlt századi Holland gazdaság és társadalom politika azért sem követhető, mert annak legfontosabb gazdasági háttere a tengeri kereskedelemmel függ össze. Ennek a tevékenységnek két szempontból is jelentős bevételei vannak. Egyrészt a hatalmas kikötői díjakból, másrészt a tengerpartot a Ruhr vidékkel összekötő csatorna használati díjakból tesznek szert óriási bevételekre. Ilyen adottságokkal Magyarország nem rendelkezik. A teljes cikkben ismertetett holland gazdaságpolitikai megoldásokat nem, az alapok hiánya miatt Magyarországra még a metodológiát sem lehet értelmezni, adaptálni pedig teljességgel lehetetlen vállalkozás lenne. Ami hasznosítható lenne, az a puritán protestáns mentalitás beépítése az oktatás-nevelési rendszerbe. Ennek két akadálya van. Az egyik az, hogy Magyarországon a római katolikus egyház domináns módon határozza meg a közgondolkodást. A másik az 1980-as évektől egyre erősödő szekuláris indoktrináció és a liberális propaganda uralta média.
Csomorkany
2022. július 10. 15:09
Minden világos. Na jó: majdnem minden.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!