A háború első áldozata az igazság

2022. június 07. 08:01

A PC elvakít, és a Nyugat egyáltalán nem foglalkozik az orosz offenzívát kiváltó okokkal.

2022. június 07. 08:01
null
Georg Spöttle
Magyar Nemzet

„Az európai jóemberkedésnél kevesebb önpusztító ideológia van. Nem kell hozzá filozofikus gondolkodás vagy politológusi diploma, elég elmenni egy berlini vagy amszterdami benzinkúthoz, netán kifizetni egy stuttgarti lakás rezsijét. A megvilágosodás percek alatt bekövetkezik. »Szankciók, spórolás, ne mosd ki a ruhád, csak szellőztesd, nem kell zuhanyozni, fájni fog, de morálisan győzni fogunk.« Csodás szalagcímek, közel a szívhez, de távol a valóságtól. Mi is történt valójában? A szankcióknak hála az orosz rubel húsz százalékkal erősebb, mint a különleges hadművelet megindítása előtt, viszont a német kutaknál a dízel ára már a kilencszáz forintot súrolja, és a kormány figyelmeztette az embereket, hogy az idei fűtésszezon családonként háromezer euróval (1,2 millió forinttal) drágább lesz. Ez sokaknak majdnem a kéthavi bére.

Mindeközben Moszkva a szankciók miatt megmaradt gázt és kőolajat jobb áron értékesítette olyan energiaéhes országoknak, mint Kína, India és Pakisztán. Az oroszok aranyfelvásárlása is komolyan megtámogatta a rubelt. Ezzel egy időben Kína is hatalmas előnyökre tesz szert. A nagy amerikai techcégek helyett most kínai óriások uralják az orosz piacot. Nem kétséges, hogy Afrika éhező régióiba is Peking szállítja majd a gabonát, cserébe a mobiltelefon- és számítógépgyártáshoz szükséges földfémekért és a halászati jogokért. Hasonlóképpen politizálnak most Afganisztánban is, kihasználva a Nyugat hagyta gazdasági vákuumot. Fácit: a konfliktusnak két nagy vesztese van, Amerika és az Európai Unió.  Nem lesz döntetlen, legalábbis ebben a háborúban biztosan nem. Aki az elmúlt évtizedekben figyelemmel kísérte az orosz elnök, Vlagyimir Putyin politikáját, az tisztában van ezzel. Oroszország győzni akar és győzni is fog. Ha visszagondolunk a csecsenföldi háborúkra, a Krím félsziget elfoglalására vagy az Iszlám Állam ellen aratott szíriai győzelemre, sejthetjük a végkifejletet. A kérdés csupán az, hogy mikor lesz meg a győzelem és milyen áron.

Henry Kissinger volt külügyminiszter minden idők legintelligensebb politikusai közé sorolható, és elképesztő tapasztalattal rendelkezik a hidegháborús időkből. Davosban azt sugallta, hogy Ukrajnának szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy területekről kell lemondania Oroszország javára. Ez az egyetlen módja a fegyveres konfliktus mielőbbi befejezésének. Kissinger veszélyesnek nevezte a további fegyverszállításokat, mivel az eszkalációhoz vezethet, pontosabban még keményebb orosz reakciót válthat ki. Washington eddig nem akart modern, rövid és közepes hatótávolságú rakétarendszereket küldeni Kijevnek, ám már ebben is változás állt be. Már a száz kilométeres, közepes hatótávolságú rakéták Ukrajnába szállítása is eldőlt. Kissinger szerint Kijev ezzel Oroszország belsejében is támadhat stratégiai célpontokat, és ez heves reakciót váltott ki Moszkvától. Túl sok kétség nem férhet ehhez.

A PC elvakít, és a Nyugat egyáltalán nem foglalkozik az orosz offenzívát kiváltó okokkal. Pedig ilyenek akadnak szép számmal. A kijevi adminisztráció kisebbségek ellen hozott törvényei nemcsak minket, magyarokat érintettek érzékenyen és diszkriminatívan, hanem az orosz kisebbséget is. A Donbasz-régióban hét éve zajló állóháborúban sok ezren vesztették életüket. Míg ukrán nacionalisták kárpátaljai honfitársainkat »csak« listázták, ha felvették a magyar állampolgárságot, óriásplakátokon fenyegették őket vagy éppen felgyújtották Ungváron a kultúrházat, addig Donyeck és Luhanszk megyékben civil célpontokat, buszokat vagy iskolákat lőttek. Kijev semmit sem tett az Azov-ezred vagy a banderista szélsőségesek megfékezésére, akik náci szimbólumokkal, nemegyszer a horogkeresztes ukrán zászlóval indultak harcba az orosz kisebbség ellen. Fennállt a lehetősége egy népszavazásnak is, amelyben a két terület orosz ajkú lakossága eldönthette volna, hogy hova szeretnének tartozni. Zelenszkij tudta, ha ez megtörténne, akkor kénytelen lenne elfogadni a népszavazás eredményét, ám politikailag ebbe belebukna, mivel a kormányban lévő nacionalisták azzal vádolnák, hogy önként adott át két megyét az oroszoknak. Zelenszkij inkább hagyta eldurvulni az összecsapásokat. Egy nemrégiben kikerült videófelvételen az akkor még színész Zelenszkij megtapsolta az ukrán nacionalistákat, és söpredéknek titulálta az orosz kisebbséget. Kijev hét év alatt sem próbálta meg politikai és diplomáciai úton rendezni a helyzetet.

Most a nyugati fegyverszállítások adnak önbizalmat Zelenszkijnek, aki már azt vizionálta, hogy az év végén csapatai bevonulnak a Krím félszigetre. Furcsa, hogy a Nyugat is már csak fegyverszállításban gondolkodik, és szó sem esik béketárgyalásokról. Moszkva pedig időre játszik, mivel rengeteg erőforrással rendelkezik. Kivárja, hogy a nyugati országok belefáradjanak Ukrajna támogatásába, a szankciókat megszenvedő lakosság zúgolódjon és nyomást gyakoroljon a kormányokra. Ez a taktika be is válhat; persze időigényes, és elhúzza az offenzíva idejét, azt pedig nemcsak hetekben, hónapokban, hanem emberi életekben is mérni kell.”

Fotó: SERGEI SUPINSKY / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nagyhuba1
2022. június 08. 07:34
Addig-addig győznek az ukránok, hogy megsemmisülnek. Zeli kövezi az ehhez vezető utat.
Gordon.
2022. június 07. 16:04
"Kínai elemzők szerint elkerülhetetlen Oroszország végső veresége Ukrajnában." Sok helyen szerepel ez a magyar sajtóban is, pl. itt: https://qubit.hu/ Hogy a Spöttle alak mit álmodik-firkál össze, teljesen irreleváns. Mint ahogy az itt "sportolók" hörgése is. A háborút nem a magyar kommentfelületeken nyerik meg.
Reszelő Aladár
2022. június 07. 15:44
Igen. A legtöbben nyugaton a 3. évadnál kezdték el nézni a sorozatot. A nyitó epizód első jelenetében orosz tankok jelennek meg az ukrán határon. Mindenkidermedt. Nem tudják milyen okkal és nem tudják, hogy milyen céllal, csak jönnek. Pedig ott volt az első évad, amikor kitörnek a Majdan téri tüntetések, elmenekül Janukovics, megalakul az Azov légió és megjelennek a nyugati tanácsadóik a diplomatatáskáik pedig tömve demokráciával. És a második évad a Krím elcsatolásáról, az donbaszi állóháborúról és némi magyarázattal arról, hogy mit ígért a NATO a keleti bővítésekről, egymás territóriumának a tiszteletben tartásáról, majd az évad végén beiktatják az addira már milliárdos színészt, akinek az első megszólalásából lehet sejteni, hogy inkább hadvezéri mint politikusi ambíciói vannak és tűzesetben hamarabb nyúl a oltóvíz helyett a benzineskanna irányába.
Vakfolt
2022. június 07. 14:44
"Már a száz kilométeres, közepes hatótávolságú rakéták Ukrajnába szállítása is eldőlt. Kissinger szerint Kijev ezzel Oroszország belsejében is támadhat stratégiai célpontokat, és ez heves reakciót váltott ki Moszkvától." Most arra mennek, hogyha az oroszok valami durvábbat visszaütnek, csak az egész natot rá tudják akasztani a mutatványra. Nagyon közel vagyunk a teljes lófasz állapotához. És ezek az eus baszdelőrék mint valami kibaszott óvódások szankciókkal ökörködnek
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!