Hogyan (ne) csináljunk ellenzéket
Rendszeres szokásunk volt korábban tanácsokat adni az ellenzéknek, hogyan igazgassák saját magukat, hogy ha nem is kedvelhető, de tűrhető szereplői legyenek a magyar közéletnek.
Egyértelműen a kormánypártoké a felelősség nagy része. Gesztust csak hatalomból lehet tenni.
„Kedves Fideszesek!
Sokan, sőt rengetegen vagytok, akik gőgösen külditek vidékre az ellenzéket, vég nélkül röhögtök a »böszme Budapesten«. Aki a Nyugatra költözést fontolgatja bánatában, annak annyi mondanivalótok van: oké, csak menj minél gyorsabban! Ezzel pontosan ugyanazt a kollektív öngyűlöletet gyakoroljátok. Vagy még rosszabbat, hiszen ti még hatalmon is vagytok. Emlékezzetek: 2006 és 2010 előtt, amikor a magyar vidék még MSZP-s és jobbikos volt, ugyanígy proliztatok, ugyanígy értetlenkedtetek és küldözgettétek a rossz fogazatú szoci nyugdíjasról és hasonlókról készült videókat, szörnyülködve, hogy »ez a nép!!!«. Szónokoltatok (egyébként jogosan), hogy a választási disznóvágás és a cigányok buszoztatása felháborító – mindkettő megy tovább, csak már a Fidesz csinálja. Tizenkét év kormányzás után a vidék nem lett polgárosultabb, egészségügyi mutatói alig jobbak, létszáma töretlenül fogy, kiszolgáltatottsága és államfüggősége érdemben nem csökkent. A vidék kapott két nagyon fontos – ismétlem, tényleg fontos – dolgot: a közmunkát és a minden mutató szerint nagyot javult közbiztonságot. E kettő önmagában is elég lenne a Fidesz újra- és újraválasztásához. A nagy célokból, az egészségesebb és műveltebb Magyarországból viszont nem lett semmi. Aki szeretné tudni, hogyan gondolkodik a pártközpont a Magyar Emberekről, nézzen bele a TV2 híradójába vagy a City7 nevű »kiadvány« tetszőleges példányába.
Kedves Ellenzékiek és Fideszesek!
Egyenlő arányban porciózni a felelősséget a valóság eltagadása. A kommunizmus bukása óta Orbán Viktor 16 évet volt ellenzékben, 17. évét kezdi kormányon, ebben pedig több volt és több lesz az alkotmányozó többség, mint előtte bármikor. »A politikai számosság okán mindig a kormánypártoké a nagyobb felelősség« – mondta Áder János köztársasági elnök néhány évvel ezelőtt a közbeszéd pusztulásáról. Megkockáztatható, hogy 2022 áprilisában, néhány nappal a választás után az országban több a megosztottság, több a gőg és az elkeseredés, a hibáztatás és gyűlölködés, mint ’90 óta bármikor. Egyértelműen a kormánypártoké a felelősség nagy része. Gesztust csak hatalomból lehet tenni. A polgárháborút csakis úgy tudod abbahagyni, ha abbahagyod. Ha nem lesz mindenből fegyver, ami a kezedbe kerül.”
Fotó: Mandiner/Trenka Attila