Románia: Domnul Mélyállam közbelép
Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság.
Jakab Péter tevékenységének eredménye nem is kudarc, hanem politikai fekete lyuk.
Földön fekvőbe nem rúgunk, ez alap – de mit lehet tenni azzal, aki nem a földön fekszik, hanem diadalittasan ugrál, miután ő maga és csapata megalázó vereséget szenvedett,
Talán érdemes frissítő intellektuális arcul legyintésekkel ráébreszteni az illetőt valóságra.
Kedves Jakab Péter!
Az ön elődje, Vona Gábor vezetésével a 2018-as választáson a Jobbik a történetének legtöbb szavazatát, 1 092 671 voksot szerzett meg listán, a párt egyedül indulva a leadott szavazatok 19 százalékát nyerte el, a megmérettetésen a pártversenyben második helyet szerzett és 26 képviselőt küldött a parlamentbe.
Vona Gábor a választás után lemondott a tisztségéről.
Jakab Péter vezetésével
Nem csak taktikázva állt össze, hanem a lehető legszorosabb szövetséget kötötte a tényszerűen elsősorban Gyurcsány Ferenc által vezetett és szervezett baloldali erőkkel, közös képviselőjelölteket és végül közös listát is állítva. Jakab pártja eközben, ahogy a napnál is világosabb volt, az előválasztáson a tiszta versengés helyett a lehető legtöbb helyen homályos alkukat kötött Gyurcsány pártjával, aminek eredményeként e két párt jelöltjei már a megmérettetés előtt a lehető legtöbb helyen biztosították pozícióikat. Ezzel a Jobbik az ellenzéken belül is a még mindig frissebb és több hitellel rendelkező újabb mozgalmak, mint az LMP és a Momentum helyett az ellenzék legterhesebb, a bizonytalanak körében inkább taszító, mintsem bevonzó politikai figurához kötötte magát.
A választáson, mint mind tudjuk, az egyesült ellenzék összesen 1,9 millió szavazatot szerzett listán; miközben négy évvel korábban külön indulva mintegy 2,7 millió szavazó támogatását nyerték el. Ez politikatörténeti léptékű, politikai stratégiai elrettentő példának elkönyvelhető kudarc. Az egyéni képviselők versengésében előfordult, hogy például a hat párt által támogatott Jobbik-politikusok rosszabb eredményt értek el, mint négy évvel korábban, amikor egyedül indultak – így járt például Steinmetz Ádám Somogyban.
Az idei választáson a Jakab Péter vezette Jobbik a Jakab Péter által vezényelt stratégiával végül nulla darab egyéni képviselői helyet szerzett, a Jakab Péter által politikai háttéralkukkal helyzetbe hozni kívánt Jobbik addigi 26 képviselő helyett ezután 9-et tud a parlamentbe küldeni; miközben a Jakab Péter-féle Jobbikból sorra kiszállt politikusokból álló, önálló pártot alapító Mi Hazánk önállóan képes volt bejutni a parlamentbe.
Az óbaloldallal összeállva és annak fullasztó szorításában a Jobbik végül kilehelte a lelkét.
Mindezek az eredmények és fejlemények
E fekete lyuk mélyén a beszippantott Jakab Péter önbizalomtól duzzadva hirdeti, hogy „a stabil, nyugodt építkezésnek van itt az ideje”, hogy „károgjanak a károgók”, beszól a korábbi választás vereségért felelősséget vállaló és lemondó Vona Gábornak; és a Facebookon egy egészen kifordult érveléssel próbálja azt is ünnepeltetni, hogy a Jobbik által indított jelöltek mennyi szavazatot kaptak (mintha azokra csak a jobbikosok szavaztak volna, nem pedig nagy részben a balos szavazók; és hát egyébként is, még ez a szám is kevesebb, mint a fele annak a szavazatszámnak, amit a Jobbik négy éve listán szerzett).
Teljes politikai és intellektuális csőd.
És Péter helyén marad.
Pedig a szavazók nem azt mondták, Peti.