Írta: Litkei Máté igazgató, Klímapolitikai Intézet, MCC
A cikk eredetileg a francia La Tribune lapban jelent meg.
Magyarország tapasztalatai egyértelműen az atomenergia, mint alapvető energiaforrás mellett szólnak. A francia kormány által vezetett több hónapos tárgyalássorozat után tíz uniós tagállam kötelezte el magát az atomenergia támogatása mellett. Ennek eredményeképpen az Európai Bizottság benyújtotta az új zöld taxonómia rendeletre vonatkozó javaslatát, amelyben a nukleáris energia „zöld” besorolást kapott.
Miért fontos ez a taxonómia rendelet?
A szén-dioxid-semlegesség elérése érdekében az Európai Unió egységesen úgy döntött, hogy fokozatosan kivonja a kontinens energiamixéből a legszennyezőbb energiaforrást jelentő szenet. Most, hogy ez a döntés megszületett, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a villamos energia iránti kereslet növekszik, nemcsak azért mert az energiafogyasztás mértéke évről évre emelkedik, hanem azért is, mert a fűtéstől a közlekedésig egyre több berendezést villamosítunk. A szén kiváltására, szén-dioxid-semleges energia előállítására valójában csak az atomenergia és a megújuló energiaforrások állnak rendelkezésünkre.
De vajon az időjárásfüggő megújuló energiaforrások készen állnak-e arra, hogy betöltsék ezt a szerepet az európai energiarendszerben?
Magyarország esete érdekes tanulságokkal szolgálhat. Körülbelül 2000 MW-os kapacitással rendelkezünk a megújuló energiaforrások és az atomenergia tekintetében egyaránt. Bár a nukleáris energiatermelés állandó, a történelmi fogyasztási rekord napján, 2021. december 9-én a megújuló villamosenergia-termelés a teljes 7361 MW-os keresletnek mindössze 5,5%-át tudta fedezni. A nap- és szélenergia függ az időjárási viszonyoktól - és az áttörése az energiatárolás területén sajnos még várat magára. Magyarország tapasztalatai egyértelműen az atomenergia, mint alapvető energiaforrás mellett szólnak.
Magyarország álláspontját mások is osztják. A francia kormány tisztában van ezzel a helyzettel, ezért amikor Emmanuel Macron elnök a taxonómia rendelet kapcsán az atomenergiáért küzd, nemcsak a francia érdekeket védi, hanem az Európai Unió azon országainak mindennapi valóságát is képviseli, amelyeknek szükségük van az atomenergiára most és a jövőben is. A rendelet tételesen felsorolja azokat az energiaforrásokat, amelyekbe a magán- és az állami szektor elismerten fenntartható befektetésként invesztálhat. Azok az energiaforrások, amelyek nem szerepelnek ezen a listán, nehezen tudnak majd hosszú távú befektetéseket vonzani.