Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Biztosan emlékszel, hogy Benedek pápa egy levelében világosan megfogalmazta, hogy katolikusként azt a politikust támogathatjuk, aki a politikai palettán közelebb áll az Egyház tanításához.
„Megdöbbentem és elkeseredtem, amikor azt láttam, hogy egy olyan emberrel mutatkozol egy politikai promócióban, aki az Egyház tanításával annak legjelentősebb, az emberi élettel, méltósággal, szexualitással és családdal kapcsolatos témaköreiben politikailag szembehelyezkedett. Miközben hangsúlyozza katolicizmusát, az amerikai katolikus politikusokhoz (JF Kennedy, J. Kerry, J. Biden) hasonlóan, őket másolva azt állítja, hogy magánemberként gondolhat mást, mint amit a politikában képvisel. Te püspökként és papként, képzett teológusként pontosan tudod, hogy ez morálisan tarthatatlan álláspont: katolikusként nem támogathatod pl. a homoszexuálisok házasságát és az örökbefogadáshoz való jogukat. Mert a katolikus tanítás azon az antropológiai igazságon alapul, hogy az ember férfinak és nőnek teremttetett, és a házasság egy férfi és egy nő életközössége.
Erre nem olyan régen Tomka Ferenc atya is felhívta a figyelmünket éppen ezen a felületen.
Azt is furcsállottam, hogy az állam támogató szerepét károsnak gondolod, miközben láttad és ki is mondtad nem egy átadó ünnepélyen, hogy mennyi jó származott az egyházmegyében abból, hogy lett pénz az iskoláink rendbetételére. Persze ahhoz, hogy sikeresek legyünk, az is kellett, hogy lelkileg, pedagógiailag közösséget építsünk, hogy az épülő-szépülő épületeket töltsük meg lélekkel. Ezt megtettük, együttműködésben veled, a plébánosokkal, igazgatókkal, pedagógusokkal. Mert az nem az államon múlik, hogy megtöltjük-e az épületeinket lélekkel vagy nem. Ez a mi felelősségünk.
Mivel Püspök atya te nyilvánosan mondtad el véleményedet az ellenzék miniszterelnök jelöltjének reklámfilmjében, én is ilyen módon próbálok most Hozzád fordulni, mert a nyilatkozatod sajnos megzavarhat egyes híveket, hiszen te egy tekintély személy vagy, egy püspök, nem csak egy egyszerű hívő, mint amilyen pl. én vagyok. Egy olyan miniszterelnök jelölttel mutatkoztál egy platformon, aki nemcsak szembehelyezkedett Egyházunk tanításával, hanem olyanokkal szövetkezett, akiktől kifejezetten egyházellenes megnyilvánulásokat is hallhattunk, nem beszélve az emberi élettel, családdal, gyermekvédelemmel kapcsolatos, katolikusként teljesen elfogadhatatlan elképzeléseikről és arról a nyilvánvalóvá tett politikai szándékukról, hogy hatalomra kerülésük esetén a gyermekvédelem tekintetében az angolszász országok gender-normatív mintáját követve fognak eljárni. Ami, még egyszer szeretném hangsúlyozni, minden ízében ellentétes az Egyház és a Szentírás tanításával.
Nem tudom püspök atya, hogy tudod-e, akarod-e kinyilvánítani az Egyház tanításával való közösségedet ezekben a kérdésekben. Én a veled való beszélgetésekből azt szűrtem le, hogy Ferenc pápához hasonlóan te is azt gondolod, hogy a család apa, anya és gyerek. És, hogy az apa férfi. Az anya meg nő. De kérlek azt értsd meg, hogy ha leülsz együtt egy politikai reklámban, egyetértőleg, baráti nexusban beszélgetni valakivel, aki mindezekről pont az ellenkező irányba ható döntéseket ígérte meg választási győzelme esetén, azzal azt üzened, hogy ezekben a kérdésekben is támogatod őt és a mögötte álló erőket. Hogy végsősoron neked az OK, ha ilyen döntések születnek majd Magyarországon.
Annyira jó lenne, ha világossá tennéd, hogy mindezekkel kapcsolatosan egy platformon állsz a Szentatyával és az Egyházzal. És, hogy amikor egy katolikus ember arról dönt, hogy hová szavazzon, akkor ezek a témák bizony kulcsfontosságúak. Nagy jót tennél szerintem sokakkal, ha ebben a kérdésben tisztán és egyértelműen megnyilvánulnál, mert püspökként és ismert, szeretett közszereplőként óriási a hatásod és a felelősséged... Kérlek, hogy fontold meg egy ilyen nyilatkozat megtételét.”