A hős böjtölő

2022. március 22. 19:29

Jön Márki-Zay, ez a mintakeresztény, és még ki is posztolja büszkén, hogy a máj nem hús.

2022. március 22. 19:29
null

„Van Márki-Zay Péternek ez a szilárd elképzelése, hogy ő a Fideszből kiábrándult keresztény szavazók megszólításával fogja megnyerni a választást, mondjon neki bármit a sok ostoba aberrált áruló stratéga. Hogy mennyit hoz ez az elgondolás és mennyit visz, az persze objektíve csak április harmadika éjjelén fog kiderülni, mégis – mint ellenségszerető katolikus felebarát – egy minapi videó példájával bátorkodnék megvilágítani, hol is lehetnek a bökkenők. Persze nem muszáj rám hallgatni; a továbbiakban is nyitott vagyok minden kontraproduktív MZP-akcióra.

A történet a következő. Érkezik a miniszterelnök-jelölt valahová az erdőszélre, ahol épp pörkölt rotyog egy bográcsban, ám a szakács sietve közli, hogy természetesen készültek külön húsmentes étellel. Ami Márki-Zay Péter számára kiváló alkalom arra, hogy a kamera előtt kifejtse: ő ilyenkor 40, sőt akár 46 napig nem eszik húst és nem iszik alkoholt; ugyanakkor azt is gyorsan hozzáfűzi, hogy definíció szerint a csirkemáj és a zsírszalonna például nem hús, tehát ilyeneket ő is fogyaszt nagyböjtben is.

Majd záróképnek látjuk a hős keresztény hazafit, amint egy láthatólag frissen sült, ínycsiklandozó házi perecet fogyaszt szenvedőleg. »Ez ilyenkor lemondással jár. #MZP« – összegzi az üzenetet a Facebook-poszt.

Mármost kezdjük azzal, hogy ha egy szavazó kiábrándult egy pártból, amiért az úgymond politikai termékké tette a kereszténységet, akkor nem feltétlenül olyan politikus karjaiba akar omlani, aki politikai termékké teszi a kereszténységét. Kivéve, ha szeret nagyokat csalódni. Kampányhajrában marketingvideót forgatni arról, hogy milyen szilárdan és kitartóan böjtölök – az sajnos a kereszténység politikai célokra való felhasználása. Nem beszélve arról, milyen kínokat kell kiállniuk ateista barátainknak, akik a falra másznak a Fidesz kereszténységétől, erre most a feladatuk az lenne, hogy olyasvalakire cseréljék le, aki monomániásan hajtogatja, hogy előbb járt templomba, mint Orbán Viktor.

Aztán ott van az, hogy a keresztény embernek fülébe cseng a legutóbb hamvazószerdán átismételt Máté 6,17: »Amikor te böjtölsz, (…) az emberek ne vegyék észre böjtölésedet, csak Atyád, aki a rejtekben jelen van!« Logikusan ebből az következik, hogy ha valakiről nem tudjuk, böjtöl-e, az nagyobb valószínűséggel böjtöl Istennek tetsző módon, mint aki böjtölését a plénum elé tárja. Olyasmi ez, mint amikor a teológus Perintfalvi Rita számon kérte a kereszténydemokratákon, miért nem látni-hallani sehol, hogy titokban, névtelenül adakoznának a szegényeknek. Kérdésben a válasz.

De ott is erősen kileng a farizeométer, ahol MZP arról tanít minket, hogy a böjt csupán »a melegvérű állatok harántcsíkolt izomzatára« terjed ki, így a csirkemáj ugyanúgy nem minősül húsnak, mint a brokkoli. Az simán előfordulhat, hogy a keresztény ember böjt idején egy-egy gyarlóbb pillanatában keresgéli magában a kibúvókat (hogyan definiáljuk az édességet, mit nevezünk étkezésnek – egy jó kis forró csoki például halmazállapotilag szinte víz, azt meg Jézus Krisztus is fogyasztott a pusztában), de a magát komolyan vevő hívő már az efféle gondolatmenet vége felé elszégyelli magát. Erre jön ez a mintakeresztény, és még ki is posztolja büszkén, hogy a máj nem hús.”

Nyitókép: AFP / Kisbenedek Attila

 

***

Április első vasárnapján újabb négy évre határozzuk meg az ország sorsát, hazánk minden magyar állampolgára eldöntheti milyen irányba tartson közös utunk.

Az elmúlt 30 évben nem foglalkoztatta a politika? Esetleg még nincs is személyes tapasztalata a rendszerváltás utáni időszakból? Vagy csupán szeretné hazánk jelenlegi helyzetét reálisan látni, mielőtt döntést hozna saját és gyermeke jövőjéről? A Mandiner Választási Különszáma erre kínál lehetőséget!

A Mandiner Választási Különszámát ezekben az üzletekben vásárolhatja meg! 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 300 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
budapesti
2022. március 25. 23:13
Tetszett, amit írtál arról, hogy a legfontosabb az Istenbe vetett bizalom és ez újra meg újra romladozik és épülget egy-egy emberi élet folyamán. Megjegyzem, hogy a katolikus egyház egyáltalán nem tanítja azt, hogy "ráérsz megtérni, mert van purgatórium". Az más kérdés, hogy vannak olyan "katolikusok", akik így gondolják, de ezek többnyire még templomba sem járnak szerintem. (Az a gyanúm, hogy minden egyházban, gyülekezetben vannak olyanok, akik megmagyarázzák maguknak vagy másoknak, hogy ők miért pont elég jól elvannak Isten és a vele való és jellemet alakító kapcsolat nélkül is.) Egyszer idézte nekem valaki egy olaszországi élményét egy ilyen emberről. Magyar fonetikus kiejtéssel azt mondta, hogy ő, illetve az eszménye "kátolicsi má non fánáticsi". Vagyis hogy a "katolikus", de nem "fanatikus", azaz "katolikus" az "identitása" szerint, de nemigen kíván aszerint élni a hétköznapi életben, amit az egyház tanít (pl. ima, szeretet), mert az szerinte már "fanatizmus" lenne. (Megjegyzem, szerintem Olaszországban nagyon sok becsületes, jó szándékú és őszintén hívő katolikus él, csak hát ott sem mindenki igazán olyan.) De ahhoz nem kell katolikusnak, olasznak, huszadik századinak lenni, vagy a purgatórium koncepcióját ürügyként használni, hogy valaki így álljon hozzá! Hiszen már Szent Jakab apostol ilyenekről írt a levelében az egyik őskeresztény közösségnek! Lásd Jakab 4, 13-17. Itt pontosan körülírja hogy milyen a "nem veszem figyelembe Istent a hétköznapi életemben és terveimben". Tehát jócskán lehetett közöttük már akkor és ott is példa ilyenekre. De nem "leírja" őket ezzel, hanem éppen ellenkezőleg, jóindulatúan figyelmezteti, ha kemény szavakkal is (főként a gazdagokat...) És nyilván Pál is hasonlóképpen figyelmeztetésként írta a korintusiaknak, amit írt a "tűzről". Mindenesetre az első korintusi levélből a "maga kárt vall" a "tűz" által kifejezés értelmére továbbra sem látok más reális magyarázatot, mint a purgatóriumét. Felhívom még a figyelmedet arra, hogy bár igaz, hogy Jézus személyében magát Istent látták a tanítványok, de EVILÁGBAN és olyan módon, amire itt képes a tekintetünk. De ott... "Színe elől eltűnt a föld és az ég és nem maradt számukra hely" Jel 20, 11 Lásd még 1 Kor 15, 50-53. Nem azt jelenti a purgatórium, hogy Isten eltűnik és egyre kevésbé látják - hanem hogy egyre jobban és a hirtelen nagy fényesség olyan, mintha felkapcsolnák a villanyt egy addig szinte teljesen sötét szobában, és az ember észreveszi, hogy micsoda (lelki értelemben vett) szemétdomb volt eddig "körülötte" (vagyis a lelkében). Szerintem nem adtál választ arra, amit a végén írtam. "...el lehet vajon képzelni, hogy valaki a mennyországban még gúnyosan fecseg vagy pletykál másról? Ez, ugye, nem hangzana reálisan? De hogyhogy nem teszi? Vajon Isten a mennyországban megfosztotta a szabad akaratától? Vagy más jellemmel teremtette újjá, mint amilyennel meghalt? Vagy aki meghalt és a mennyországba került, az mind tökéletes volt erkölcsileg minden tekintetben?"
Válasz erre
0
0
Karácsony Andrea
2022. március 24. 11:20
Perfekt írás!
Válasz erre
2
0
khomeini
2022. március 23. 15:41
A feleségem - aki pedig tartja a nagyböjtöt - elég nagyot csodálkozott, amikor MZP böjti tanácsait említettem neki a májról meg a szalonnáról meg a harántcsíkolt izmokról. Azért megkérdezném ettől a hódmezővásárhelyi teológiai szaktekintélytől hogy hol vagyon az az egyház hivatalos dokumentumai közt leírva, hogy a hús az a harántcsíkolt izom, és ezért a máj fogyasztható.
Válasz erre
1
0
-... -.-
2022. március 23. 12:36
-zsoltkom- Ez a hús/ nem hús téma annyiból jó, hogy karikírozva semlegesítik Jézus-témájuk fontosságát. Jó, mert világos lesz tőle a hitvallás... nem a lélek számít, hanem az alkalmazkodás magas foka. Vihar a biliben kategória. Saját maguk teszik azzá... az én jobban vagyok valaki, egymásra licitáló ostobaságukkal. Az eleve szabályszegő keresztények most éppen a böjtre utaló szavak értelmén vesznek össze. Olyan nagyon egyértelműen követhető a hittételük (!! Istenben szakemberek vitatkoznak !!), hogy muszáj vitázni rajta.:)) A böjtös vita 40 napja... csak nehogy belebetegedjenek. Ugyanis a kórházi ellátásra sokáig kell várni és a 10 parancsolat (egyesek tévtanítása ellenére) nem gyógyítanak ki semmi betegségből. Csak simán elmélyül a hülyeség. Rivafinoli, megette a fene a logikádat... "Máté 6,17: Amikor te böjtölsz, (...) az emberek ne vegyék észre böjtölésedet, csak Atyád, aki a rejtekben jelen van!" Közben meg 40 napig média reklám a böjtre... „Tűhegynyi lyukon át hatol be a fény” – nagyböjt 1-4-ig. Ez egy olyan böjt akkor... amikor mindenki keresztény a szája elé teszi a kezét, hogy ne lássák, hogy az illető éppen rág egy csinos húst-nem húst. A hülye is látja a keresztény elviség e böjti magaslatát... egy méter magas dombocska. Főleg Máté 6,17-tel megtámogatva.
Válasz erre
1
3
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!