Kikérik maguknak, amikor azt mondjuk rájuk, hogy ellenzékiek
Pedig őszintébb lenne, ha az amerikai társaikhoz hasonlóan ők is nyíltan bevallanák, hogy kinek a szekerét tolják...
A médiatudatosság nagykövete a Telex által tovább terjesztett kamu videón keresztül mutatja be, hogyan ellenőrizhetjük egy tartalom valóságalapját.
Az ukrán háborúban is születnek álhírek, ezért – mint mindig a kiélezett helyzetekben, most is – szükségünk van a médiatudatos és kritikus hírfogyasztásra, állítja Vastag Tamás az ojim.hu-n. A médiatudatosság nagykövete azt írja, reggel egy Telex-cikkben megjelent videót küldött az egyik ismerőse, amelyben katonai légi járművek repülnek egy lakóház felett. A kommentelők azonban felhívták a figyelmet a videó alatt, hogy a poszt fake news, a felvétel nem friss, hanem egy korábbi légiparádés eseményen készülhetett.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány képviselője elismeri, ő is majdnem beleesett a csapdába, ezért úgy döntött, megpróbálja pár lépésben elmondani, hogyan lehet kiszűrni az álhíreket. Elsőként azt ajánlja,
Habár a Telex sokak számára megbízható forrást jelent – állítja Vastag –, még ők is beleeshetnek abba a hibába, hogy olyan felvételt közölnek, amely forrásának nem néztek utána, ez történhetett, hiszen a videót azóta törölték oldalukról. A felvételt Meeru Ansari tette ki, aki biztosan nem Ukrajnában él. Fő témái Pakisztán és a háborúk.
A második tanácsa, hogy nézzünk a címeken túl, olvassuk el a kommenteket, ekkor látható lenne, hogy a felvétel nem Ukrajnában készült, valamint arra is, hogy ez egy légiparádés felvétel. A
gyakran már elégségesek arra, hogy felismerjük, ha valótlan híreket/képeket látunk – jelenti ki a médiatudatosság nagykövete.
Ha a cikk direkt az erős érzelmek kiváltására apellál, az éppen olyan gyanús, mint ha nincs olyan megszólaló a cikkben, aki hitelesítheti annak tartalmát – jelenti ki Vastag Tamás.
(Nyitókép: Ez valódi fotó a háborúról. Ukrán katonák vizsgálják egy lelőtt repülőgép roncsait Kijevben 2022. február 25-én. MTI/AP/Oleksandr Ratushniak)