Lakmusz, segíts! Elkélne itt némi sürgős tényellenőrzés Magyar Péter háza táján!
Most, hogy egy ismeretlen nő 20 ember (!) által lájkolt posztját már sikerült tényellenőrizni, akár a Tisza-vezér állításait is szemrevételezhetné valaki.
Iványi Gábornál járt Márki-Zay Péter, és épp nem volt senki a környéken, aki betapassza a száját, gyorsan mondott is néhány okosságot.
„Iványi Gábornál járt Márki-Zay Péter, vitt neki ökumenikusan egy csomó finom narancsot, és ha már ott járt, és épp nem volt senki a környéken, aki betapassza a száját, gyorsan mondott nekünk is néhány okosságot. Összefoglalnám röviden, nehogy valaki lemaradjon róla:
1) az Európai Unión belül Magyarországon »a második legalacsonyabb fogyasztás van, tehát az emberek a legrosszabbul élnek«,
2) »a magyarok 74 százaléka „az uniós szegénységi küszöb alatt él, ez a legrosszabb az egész Európai Unióban«, egyébként pedig »az állam nem szólhat bele abba, hogy kik tekintik magukat egyháznak«.
Ez az »uniós szegénységi küszöb« nagyjából azt jelenti, hogy összegyúrjuk a svéd, a holland és a luxemburgi fizetéseket a magyarokkal, az egészet átlagoljuk, és megnézzük, hol mennyien élnek ennél lényegesen kevesebb pénzből – mintha adott összegből egyformán lehetne lakni Uppsalában és Plovdivban.
A módszerrel így rögtön kimutatható, hogy Magyarország háromnegyede nyomorog, ellenben a franciáknak csupán alig 4 százaléka él szegénységben. (A migránsok pedig nyilván a bántóan nagy jólét elől menekülnek onnan át a La Manche csatornán.) A dolognak tehát eleve nincs sok értelme, ráadásul logikusan az következne belőle, hogy a maga nemében Mészáros Lőrinc is szinte mélyszegény, hisz vagyona a valamirevaló európai nagytőkések medián vagyonának épphogy 3,3 százalékát teszi ki. Sajnálnunk kell őt ezért? Na, ugye.
De még nagyobb probléma, hogy a vonatkozó tanulmányból elég világosan kiderül: a magyarokkal szemben a románoknak egyenesen 96 százaléka tengődik a képzelt uniós szegénységi küszöb alatt. Így hát nehezen mondható, hogy a mi mutatónk »a legrosszabb az egész Európai Unióban«. Pláne, ha az oly régóta keresztény szónok nem kíván hazudni.
Érdekes továbbá az állítás, miszerint Magyarországon élnek a »legrosszabbul” az emberek, merthogy itt van a »második legalacsonyabb fogyasztás«. Ha akad egy uniós ország (jelesül Bulgária), ahol a háztartások még kevesebb fogyasztási cikket és szolgáltatást vásárolnak, mint nálunk, akkor ebből az adatból hogyan fordulhatunk rá a »tehát« szóval arra a következtetésre, hogy a magyarok élnek a legeslegrosszabbul?”
Borítókép: AFP / Kisbenedek Attila