Majdnem biztos, hogy a 2006-os kormány tudatosan szűkítette a jövedelemkiáramlást
2021. december 13. 19:15
Így közel kétszázezerrel dolgoztak kevesebben, vagy mentek át a fekete foglalkoztatásba. Interjú.
2021. december 13. 19:15
p
39
0
48
Mentés
„2002-ben hivatalba lépett a baloldali-liberális kormány. A kiinduló helyzetet itt is 100 százaléknak vesszük.
2006-ig folytatódott a reálérték-emelkedés. Aztán eljött 2006, a megtorpanás. A világgazdasági válság csak két évvel később ütött be, az átlagkeresetek reálértéke mégis már csökkent.
Megint az infláció rejtőzik a jelenség mögött?
A nominálbérek végig növekedtek, de az inflációs ráta felülmúlta a növekedést.
Az akkori kormány tudatosan szűkítette a jövedelemkiáramlást?
Majdnem biztos. Ekkortól kezdődött újra a foglalkoztatás csökkenése is, bár ez nem volt szándékos. Közel kétszázezerrel dolgoztak kevesebben, vagy mentek át a fekete foglalkoztatásba. 2007-től 2010-ig stagnálást látunk az átlagkereset reálértékében, csökkenő foglalkoztatás mellett. Nyolc év alatt összesen 2,5 százalékponttal csökkent a keresetek reálértéke.
A polgári kormány 2010-ben hivatalba lépett, a kiinduló állapotot ismét 100 százaléknak vesszük. Rögtön emelkedés, majd némi visszaesés következett.
Az első emelkedés egyértelműen a jelentős családi adókedvezmények bevezetéséből fakad.
Új gazdaságszemlélet van e mögött?
A családi adókedvezmény már 1989-ben megjelent hazánkban. Később viszont a kedvezmény összege érdemben nem nőtt, tehát leértékelődött, és a Grucsány-Bajnai korszakban az egy- és kétgyerekesektől még ezt is megvonták. Az új Orbán-kormány egyik első intézkedése volt a családi adókedvezmény jelentős megemelése.
2012-ben kisebb visszaesés jött. Mi történt?
Ebben az évben az infláció magasabb volt, mint a bérnövekedés. Ez még az előző jegybankelnök időszaka.”
A foglalkoztatottak száma továbbra is meghaladja a 4,7 millió főt, a munkanélküliségi ráta pedig soha nem látott alacsony szinten maradt. A gazdasági környezet stabilizálódása esetén újra lendületet kaphat a munkaerőpiac, erősítve a foglalkoztatási mutatókat.
Addig tart a háború, amíg Ukrajnának van támogatója: Európa Trumppal szembeszállva pénzelné a háborút. Németország: februárban előrehozott választások lesznek, észbe kapnak a németek?
érdekes a grafikon, jól láthatóan két ország adatait mutatja, hiszen olyan nincs, hogy egyazon országban éveken át stagnal vagy csökken a reálbér, majd minden külső indok nélkül ez megváltozik, és radikálisan emelkedni kezd.
2002 után a foglalkoztatás azért maradt alacsonyan, dacára annak, hogy a bérek nem igazán emelkedtek, és a minimálbér emelését sem vitték túlzásba, mert magasak voltak a munkára rakódó adó- és járulékterhek.
Közben Szlovákia bevezette az egykulcsos adót, és más kelet-európai országok is igyekeztek javítani a foglalkoztatási rátákon azzal, hogy a cégeknek is csökkentették az adókulcsait, valamint a munkára rakódó terheket.
Ebben a versenyhelyzetben aztán szépen lassan egyre hátrább kerültünk, egyre kevesebben akartak nálunk befektetni, munkahelyeket teremteni.
Nálunk a szocik úgy gondolták, hogy nem szállnak be ebbe, mert akkor nem lesz fedezet a szociális kiadásokra. Persze fedezet sosem volt rá, már 2002-ben sem. "Majd kinőljük a hiányt", mennyiszer hallottam ezt.
Amikor 2006-ban aztán szarba kerültek, mert az elbaltázott gazdaságpolitikájukat megkoronázták az áfa 20%-ra csökkentésével (azért, hogy megnyerjék a választást), akkor is részben úgy próbálták kompenzálni a kieső bevételt, hogy, többek közt, a bérre rakódó TB járulékot emelték. Ez további jövedelemátcsoportosítást eredményezett az aktívaktól az inaktívak felé.
Ettől csak még rosszabb lett az egész, 2007-ben már csak 1,1%-kal nőttünk, miközben a környékünkön mindenhol kétszámjegyű volt a gazdasági növekedés.
Az nem a véletlen műve volt, hogy 2007-8 környékére, miközben a 10 milliós Csehországban 5 millióan dolgoztak, nálunk a 4 milliót sem érte el a foglalkoztatottak száma. (Innen az egymillió új munkahely szlogen, thx to me :) )
Aztán 2009-ben már akkora foshalmazt sikerült összelapátolniuk, hogy Bajnai egyszerűen nem tehette meg, hogy ismét az aktív rétegtől szedi be a hiányzó összeget, ekkor végre csökkenteni kezdték a munkára rakódó terheket, bár túlzásba nem vitték a dolgot. 2010-ig akarták kihúzni, anélkül, hogy az állam nemhogy fizetésképtelenné váljon.
Ennyit a szofisztikált baloldali gazdaságpolitikáról, hogy mást ne is említsek (devizahitelek, stb...)