A Káli-medence építészete, stílusa és az ott lakók vagy oda nyaralni járók életmódja minta lehet az ország számos régiója számára. A helyieken kívül kevesen tudjuk, hogy a falvak egységes arculatának megőrzése, az utcára merőleges, vakolatdíszes, fehér parasztházakkal, a kőtenger rétjeinek állattartásával, az ottaniak közösségei, visszafogott hangerejű, színvonalas nyári eseményei – mindaz, ami a tájat annyira egyedivé és vonzóvá teszi a kirándulók és nyaralók számára – jórészt egyetlen ember, Somogyi Győző Kossuth díjas festőművész a táj múltjában gyökerező álmainak megvalósulása.
A festőművész a hetvenes évek elején vásárolt lerobbant parasztház-nyaralót a Balaton-parttól 3-4 kilométerre fekvő Salföldön. Eleinte a legtöbb városi emberhez hasonlóan,kizárólag a tó közelsége vonzotta. Aztán megragadta a Hegyestű, a Szent György-hegy és a Fekete-hegy között elterülő völgy festői szépsége. A környék öreg házairól, régi fényképekről mintát véve saját kezűleg felújította a házat, az udvart és az épületegyüttesnek visszaadva eredeti funkcióját birkatenyésztésbe kezdett.A „gyütt-ment” városi ember a környékbeliek megrökönyödésére, lovon járta a tájat és birkát tartott. Gyütt és nem ment! Legtöbben ennyivel be is értük volna, tudomásul vettük volna, hogy városi barátaink és a környékbeliek egyaránt bolondnak tartanak és élveztük volna a vidéki élet szépségeit.
Somogyi Győző nem érte be ennyivel. A felújított parasztházba beleszeretett barátainak, szomszédainak tanácsokat, mintákat adott, hogy saját felújításuk is hitelesen illeszkedjen a faluképbe. Szemlélete koncentrikus körökben terjedt a Káli medence falvaiban – Köveskálon, Kékkúton, Monoszlón, Mindszentkállán, Szentbékállán, Kővágóörsön és Henyén. Újabb és újabb családokat; értelmiségieket, polgárokat ragadott meg a minta, vásároltak és újítottak fel környékbeli parasztházakat és jó néhányan végleg ide költöztek.
Többen új, természetközeli életmódjukkal összeegyeztethető megélhetés után néztek. Sajtot, kézműves gyertyát, szappant, lekvárokat, készítettek, kerámiát égettek, gyümölcsöt termeltek, majd olyan is akadt, aki ezek számára piacot nyitott. A káptalantóti piacon hetente összegyűlnek az árusok és a vásárlók a távolabbi településekről is. Mintájukat azóta követték Tihanyban és Badacsonyban.