Történt ugyanis, hogy egy Kafkadesk nevű, közép-európai híreket gyűjtő, körülbelül Telex-beállítottságú angol nyelvű portál Facebook oldalán osztott meg egy hírt, miszerint százvalahány országot hívott meg Joe Biden amerikai elnök valami demokrácia-istentiszteletre, de az EU-ból csak Magyarországot nem, hihi, haha. Alákommenteltem annyit, hogy nem baj, ez csak egy kihagyott meghívás egy ottalvós bulira (sleepover), gúnyosan célozva az elnök legutóbbi elszundikálására a klímacsúcson, amit, belehallgatva a beszédekbe, teljesen meg is tudok érteni.
A hozzászólásom azonban eltűnt,
amit betudtam technikai problémának, hát beírtam még egyszer. Aztán még egyszer. A hozzászólások száma a poszt alatt számszerűen kijelezve éppen kilenc volt, a láthatóaké – és persze Magyarország rovására kárörvendő tartalmú volt mind – három.
Letudhattam volna azzal, hogy az oldal adminisztrátora cenzúráz, végül is szíve joga, róla állít ki bizonyítványt, hogy egy semmilyen szabályba nem ütköző kommentet letilt, mert nem egyezik a véleményével, hiszen akkor legalább egy időre meg kellett volna, hogy jelenjen a hozzászólásom. De egy percre sem jelent meg, egy másodpercre sem: ahogy lenyomtam a kis gombot a telefonomon, és azonnal ráfrissítettem, a szöveg eltűnt, ilyen gyorsan ember nem cenzúráz.
Ez bizony a Nagytesó volt. S láss csodát: nem sokkal később kaptam az üzenetet a Facebooktól, miszerint hozzászólásom „nem felel meg a kéretlen tartalmakkal kapcsolatos közösségi alapelveinknek”, ennyiben részletezve, hogy „ezek az alapelvek a félrevezető hirdetések, csalások és a biztonsági incidensek megelőzésére szolgálnak”, s hozzátéve, hogy „A Közösségi alapelveink többszörös megszegése a fiók további korlátozását vonhatja maga után”.
Nem tudok másra gondolni: a sleep és a Joe szavakra ugrott az algoritmus, letiltotta a szöveget, mielőtt „megfertőzhette” volna a békés Facebook-polgárokat, majd a tekintetes cenzorok végignyálazták sok másikkal egyetemben, és kirótták a figyelmeztetést, mert gúnyosan nyilatkoztam Joe Bidenről. Attól tartok, a jól ismert abszolutizmus kacsint vissza, hiszen akárhogyan is nézzük,
ez bizony nem más, mint egy online felségsértési eljárás,