„A megtört felnőttek jobbágytársadalma csak következmény – a magyarokat sújtó totalitarizmus kicsiny emberdeformáló műhelyek ezreiben él tovább. Cseh László világklasszis úszó visszavonulását követően, mintegy versenyzői életszakaszának rituális lezárásaként nyilvánosságra hozta, hogy milyen mértékű bántalmazásnak, testi és lelki fenyítésnek volt kitéve az uszodában tizennégy éves kora óta. Beszámolója szerint edzőjének, aki világklasszist nevelt belőle, az volt a filozófiája, hogy »ha sikerül megtörni a versenyzőt, onnantól kezdve nem lesz önálló gondolata, avagy gondolkodás nélkül csak azt csinálja, amit én mondok neki. Ha megtörik, teljesen átadja magát, és csak így lehet a maximális teljesítményt kihozni belőle, így lehet biztosan eredményt elérni«. Cseh László megfogalmazásában őt és sorstársait Kőbányán annyira tönkrevágták, hogy »nem telt el úgy edzés, hogy valaki ne sírt volna a medencében«. A világbajnok úszó felteszi az egyetlen jogos kérdést: ha nem az lett volna cél, hogy az edző megtörje őket, miért tette volna ezt?
Cseh László szisztematikus bántalmazása, betörése és kizsigerelése nem a rákosista ötvenes években, nem a kádárista hetvenes években, s még csak nem is a múlt században történt. Cseh László az ezredforduló évében tizenöt éves volt, s ezt követően
Tizennégy gyötrelmes éven át élt és dolgozott egy bántalmazó közegben, mígnem sokszoros bajnokként végre szakítani bírt sötét mesterével, aki jól úszó kiskamaszból gyermekkatonává erőszakolta.
A militarista asszociáció cseppet sem alaptalan, ez a fajta kegyetlenség ugyanis kifejezetten a hadseregekben uralkodó gyakorlat, bár ma már ott is egyre jellemzőbb a fellépés ellene. S hogy ez Európa közepén, ártatlan gyermekek sérelmére mind a mai napig megtörténhet, amennyire gyalázatos, éppoly mindennapos.
Nem ez az első bántalmazási ügy, ami kiszabadul az uszodák közönyös falai közül. Emlékezetes a lányokat molesztáló pedofil masszőr, Kicsi bácsi esete meg a brutális úszópápa, Kiss László erőszakolós sztorija, akiknek a tevékenységét az úszósport teljes közege úgy titkolta és védelmezte, ahogy a katolikus egyház Írországban a Magdolna-mosodákként hírhedt intézményeket, ahol kegyetlen apácák dolgoztatták és verték – sokszor halálra – a bűnös szexuális életük miatt kényszermunkára ítélt nők ezreit.