Ezek a tálibok…

2021. augusztus 30. 11:34

Az afgán „hadsereg”, amint az amerikai zsold megszűnt, meg is lépett, otthagyott csapot-papot.

2021. augusztus 30. 11:34
null
PestiSrácok.hu

„Kr. e. 31. szeptember 2-án döntő csata kezdődött Marcus Antonius és Octavianus között a végső hatalomért Actiumnál. A tengeri csatákban járatlan Antonius elvesztette a csatát, Kleopátra is elmenekült, és még tárgyalni is kezdett a győztessel. Ám nem volt szerencséje, úgyhogy öngyilkos lett. Állítólag az orrával volt probléma. Antonius, miután a seregből tizenkilenc gyalogsági légió és tizenkétezer lovas dezertált, maga is öngyilkos lett, azok a bizonyos elmenekülő csapatok mértek végső csapást a társuralkodóra. Így esett, hogy megalakult a római császárság.

Onnan jutott eszembe ez a régi lelécelés, hogy bevonultak a tálibok Kabulba, és úgy tűnik, ott is a harcosok moráljával volt probléma. Már régen is oda készültek, de senki nem hitte, hogy eljutnak odáig, illetve későbbre várták őket. Most aztán a csinos szőke riporternő már fekete hidzsábban tudósított a jeles eseményről. Egyem a szívét. Most semmi tudósítás a transzneműek szenvedéséről, vagy meleg delfinekről, szoborrombolás talán majd lesz. Lesz sírás-rívás és fogaknak csikorgatása, mert hát miért történt mindez, ki az oka és miért? Ezen sokáig fog csámcsogni a nemzetközi közvélemény, sok érdekes és kevésbé érdekes vélemény születik majd, de az alapvető kérdésről nem nyilatkozik senki. Ez pedig nem más, mint hogy néhány szandálos, fejkendős, csirkefogó miképpen győzhetett egy jól felszerelt és nagyobb létszámú haderővel szemben?

Elsősorban azért, mert Afganisztán nem egy ország, európai vagy amerikai értelemben semmiképpen sem, és erősen különbözik a kisebb-nagyobb ázsiai országoktól is. Ott minden völgy egy önálló állam saját szabályokkal, előírásokkal, amelyek megszegése végzetes következményekkel jár. Ezeket aztán a törzsi vezetők felügyelik, és ugyan köthetnek megállapodásokat egymással, de semmiképpen sem az alapvető szabályok ellenére. Elzárva élnek ugyanis – már a szomszéd település felkeresése is egy expedíció – ahol könnyen lehet, hogy ahány völgy, annyi »állam« is. És – lássuk be – ilyen körülmények között szinte lehetetlen központosított államot kiépíteni.”

Nyitókép: Wakil Kohsar / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bakabakancs
2021. augusztus 31. 00:09
80%-ban analfabéta söpredéket kell kordában tartani. Akiknek fele nemrég születet, 20-30éves, munkanélküli fiatal. Mintha nálunk az egész ország egy putrisor lenne. 35 millió cigánnyal, és 5 millió Győzikével. Ezeknek demokráciát? Ezt hogy gondolhatta bárki is? A cigányok is örülnek, ha jön a Vajda és rendet vág az egymást is folyton meglopó devinások között. Legyen ennek bármilyen kemény törvénykezés az ára.
Gregorius
2021. augusztus 30. 16:20
Egy nagy tévedés volt., vidéken ez egy nagycsaládi/törzsi szerveződésű társulat, igazi nemzettudat csak a városokban van. Ha a hadsereget is (részben) ilyen regionális módon szervezték volna, az eredmény is jobb. A saját szülőföldjüket/völgyüket a helyi csapatok keményen védték volna, távoli területekért nem éreztek felelősséget.
szóda
2021. augusztus 30. 14:46
A globalizációs kisérletek hatalmas veszteséggel járnak és sorra buknak, de ezek csak próbálkoznak, reménykedve a kommunista világképben.
G. Bruno
2021. augusztus 30. 14:17
Az afganisztáni háború húsz év alatt 2260 milliárd dollárjába került az amerikai adófizetőknek. A britek 30 milliárd, a németek 19 milliárd dollárt fordítottak a háborúra. A NATO, mint katonai szövetség 72 milliárd dollárnyi ellátmányt és felszerelést szállított az idei évig Afganisztánba. Ezek az összegek valakik bankszámláján, befektetéseiben jelenleg is megvannak és gondolom ügyesen forgatják, szépen kamatozik a pénz. Jól kerestek azok is, akik részt vehettek az országban megvalósuló fejlesztésekben: 143,27 milliárd dollárt fordítottak csak újjáépítésre. De a megszállás alatt zavartalanul folyt az ópiumtermelés, 2017-ben csúcsot is döntöttek tízezer tonna előállításával, milliárd dolláros haszonnal. És a többi. Szóval ha esetleg abból indulunk ki, hogy az ilyen és ehhez hasonló katonai szerepvállalás nem népek és nemzetek, hanem bizonyos üzleti körök érdekében történik, a kaland a nevezettek számára fényes győzelemmel zárult. Arról nem is szólva, hogy záróakkordként sikerült a legfőbb geopolitikai ellenfelek, az oroszok és a kínaiak küszöbén egy méretes trágyakupacot ott hagyni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!