Tartom tehát: annak a rendszernek, amely magasról tesz arra, hogy az általa közvetített információnak az egyes tanuló életében munkaerőpiaci haszna van-e, változnia kell, mégpedig gyorsan és gyökeresen. És ha az ADOM ezt akarja, akkor csapjon a tenyerembe, mert én is ezt akarom –
csak az összes baloldali ökörséget nem akarom mellé, amit az oktatáspolitikai igényeik terjesztése közben szépen mosolygó ellenzékiektől naivan bekajáltak,
és ha eszük van, ők sem ezért küzdenek. Mert akkor soha az életben nem fognak elérni semmit, semmilyen kormány alatt.
Az ADOM elsősorban tanári fizetéseket akar emelni, és a vak is látja, hogy ez elkerülhetetlen – nem kényszeríthetünk pályakezdőket olyan helyzetbe, hogy egy albérlet meg a napi betevő ne jöjjön ki a zsoldjukból. De ha egy bizonyos cikk miatt már úgyis gyűlöl engem a tanármaffia, talán elárulhatom a titkot, hogy miért nem rendezte eddig semelyik kormány tartósan a tanári bérezést: azért, mert ebben az országban sok olyan tanár is dolgozik, akinek a munkája egy fillérrel sem ér többet, mint amennyit most fizetnek érte. Tessék, kimondtam, lehet őrjöngeni.
Messze nem ők a többség, a többség hivatástudatból erején felül dolgozik éhbérért, és akinek nem inge, ne vegye magára. De ők is léteznek, tudom, mert végigmentem én is ezen a rendszeren, javítottam már családtagjaim kijavított és leosztályzott németdolgozataiban otromba tanári hibákat, fogtam már a fejem nyelvórákon fájdalmasan hibás tanári fordítások miatt, meg kaptam már vissza mérnök hozzátartozómtól fizikafüzetet azzal, hogy nem tudja, mi ez, de egészen biztosan nem fizika. A digitális oktatás alatt se szeri-se száma nem volt a panaszoknak, hogy bizonyos tanerők az aktuális házi feladat Google Classroomba való kiírásával tudták le az oktatás-nevelést. Azaz munka nélkül megúszták.
És persze lehet azon siránkozni, hogy a tanárok társadalmi presztízse alacsony, meg azon is, hogy vajon az alacsony fizetések termelték-e ki a tanárhallgatók körében a kontraszelekciót, vagy fordítva, de az egészen biztos, hogy az országban tapasztalható tanárellenességről nagyonis tehetnek bizonyos pedagógusok, és minden eddigi kormány látta – csak egy sem merte kimondani –, hogy ezt a rendszert komoly fizetésemelésekkel kistafírungolni nettó pazarlás. És nem is stafírungolta ki, hanem nagy dérrel-dúrral emelt egyszer-kétszer, majd a továbbiakban elsunnyogta az ügyet.