Most ugrok egy nagyot az időben vissza, 2013 helyett 1994 eleje: fiatal parlamenti tudósítóként akkoriban számos forró információt szerzek meg a Magyar Hírlapnak a kormányzó MDF elnökségi üléseiről, Boros Péter miniszterelnök igen ideges a szivárgás miatt, úgy értesülök, hogy a szolgálatok is keresik a kisúgót. Ekkor egy este színházba megyek a barátnőmmel, a személyi hívóm ezért kikapcsolva (mobil még nincs), késő este hazaérve a kocsiban hátranyúlok, de eltűnt az aktatáskám minden személyes irattal és érdekes doksikkal. A kocsit nem törték fel, egyszerűen kinyitották, visszazárták. Éjjel rendőr jön a lakáshoz, hogy végre megvagyok, hívjam a rovatvezetőmet: kiderül, azt hitték bent a lapnál, valami bajom esett, mert közben már este megtalálják egy Andrássy úti lépcsőházban szétszórva a cuccaimat, minden megvan, kivéve a telefonregiszterem: az eltűnt. Figyelmeztetés, mondja a főnököm; kicsit mellbe vág az eset 24 évesen, de hamar úgy fogom fel: ez egy örök információs játszma, az újságíró veszélyforrás a politikának. Ezért is értem ma azt a célszemély kollégát, aki a Pegasus-lehallgatást rezignált legyintéssel veszi tudomásul.
A mostanra technológiailag ezerszer kifinomultabb kutakodás annyira tehát nem lep meg. 2021-ben a tech óriások már annyit tudnak az emberekről (szokásaikról, gondolkodási sémáikról), hogy mást jelent nyilván a titkosszolgálati szimatolás is. A lehallgatás pedig régi jelenség, ahogyan az újságírók között vannak/voltak tisztességes, idealista emberek, akik a hatalmat akarják ellenőrizni, s mindig, mindenhol vannak/voltak köztük fedett hírszerzők, beszervezett ügynökök is, ha már titkosszolgálat a téma. Nem beszélve a hasznos butákról, minden szakmában. És perszer nem minden civil szervezet az, aminek látszik, a szent célok mögött lehet politikai érdek és motiváció.
Mindezektől függetlenül a stikli és simli, a törvénytelenség, ha bebizonyosodik, ne maradjon sehol következmény nélkül, ezt vallom. Ugyanakkor horderejét illetően az ilyen ügyeket érdemes tágabb kontextusban is nézni, nem csupán aktuális politikai vágyainkat kivetíteni rájuk. Egyébként pedig a politikában a bukás rendkívül ritkán éri el azért a vezetőket, amiért éppen mondjuk leginkább megérdemelnék, ezt se felejtsük el. A kis ügyekből lesznek a nagy ügyek.