Műemlékvédelem helyett történelemhamisítás folyik

2021. április 05. 12:45

Jelen tudásunk szerint az új terv arról szól, hogy a Vár jókora része ismét kormányzati negyed lesz.

2021. április 05. 12:45
Csomay Zsófia
Telex

„A Vár a 19. és 20. század fordulóján hatalmas építkezések színhelye volt. A Monarchia utolsó évtizedeiben felépült egy hatalmas kormányzati negyed királyi palotával, minisztériumokkal, főúri palotákkal. Ezeknek az építkezéseknek köszönhetően rengeteg értékes középkori, reneszánsz és barokk emlék pusztult el.

A Vár addigi polgárvárosi részébe beékelődtek közfunkciók (pénzügyminisztérium, levéltár), de ami ennél rosszabb, átíródott a Vár középkorból örökölt arányrendszere. Ezek az új épületek tornyaikkal, kupoláikkal, de legfőképpen a magasságukkal egy olyan nagyvárosi léptéket hoztak fel a Várba, ami szétrombolta a látványt és a belső térarányokat.

A második világháború pusztításai után hozzáértő építészek, művészettörténészek foglalkoztak a Vár újjáépítésével, és azokon a helyeken, ahol lehetett, megfelelő arányban helyreállították az épületeket. Szép példája ennek a Szentháromság téren a pénzügyminisztérium Rados Jenő által tervezett műemléki helyreállítása, aminek következményeként az új épület aránya belesimult a tér arányába, és nem akart konkurálni a Mátyás-templommal.

A királyi palota kupoláját új formában visszaépítették, a középkori részeket látogathatóvá tették, és az egész palotaszárnyat a kultúrának adták át (Várszínház, Történeti Múzeum, Nemzeti Galéria, Széchényi Könyvtár). A romterület és a volt Hadügyminisztérium épületének sorsa nyitott maradt. Sok tervpályázat készült a helyszínre, és bár egyik pályázatnak sem lett folytatása, az bizonyosnak látszott, hogy ez a hely a kultúra és a turizmus színtere.

Jelen tudásunk szerint az új terv arról szól, hogy a Vár jókora része ismét kormányzati negyed lesz. Első lépcsőben visszaépítették a királyi testőrség és a lovarda épületét, megépült a miniszterelnökség kiszolgáló épülete. A terv szerint vissza fog épülni a József főhercegi palota, a pénzügy-, hadügy- és külügyminisztériumok épülete, továbbá a Bécsi kapu melletti levéltár hatalmas épületének nem megépült szárnya és tornya is.

A visszaépítés szűken vett építészeti anomáliája az, hogy egy több mint száz éve épült ház visszaépül eredeti homlokzattal, díszítményekkel, párkányokkal, eredeti térrendszerrel, de korszerű szerkezetekkel, gépészeti megoldásokkal. Ez mindennek ellentmond, ami az építész szakma lényege. Tulajdonképpen hazugság, álságos viselkedés.

Emellett megerőszakol egy kialakult, jól működő funkcionális városi struktúrát. Nevezetesen, hogy az elmúlt 70 évben kialakult és jól működő használat (lakás, kultúra, turizmus) mellé, illetve helyett beköltözik a hatalmi funkció. Ez amellett, hogy a naponta feljáró több ezer dolgozó közlekedése minimum problémás, a hatalmas hivatali épületek zárt földszintjeikkel a Vár megszokott és vágyott auráját rossz irányban változtatják meg. Ezenkívül egy olyan, nem kívánt ügyfélforgalmat generál, ami eddig a városban bonyolódott, és ott is kellene maradnia.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Egyszer
2021. április 06. 11:28
Sajnos, Csomay Zsófia nem ismeri a budai vár történetét! A magyar királyok folyamatosan rezidenciaként építették ki és tovább... Gondoljunk csak arra, hogy luxemburgi Zsigmond király alatt micsoda építkezések folytak a vár rezidenciává alakítása érdekében. Aki nem ismerné, nézze meg a budai szoborlelet páratlan anyagát!
Anti Bolsevista Comité
2021. április 06. 10:27
"A terv szerint vissza fog épülni (...) a Bécsi kapu melletti levéltár hatalmas épületének nem megépült szárnya és tornya is." Épp a hétvégén sétáltam el a Levéltár mellett. A Teherelosztót szerencsére már lebontották, de a mellette lévő ötemeletes épület vajon miért nem zavarja Csomay Zsófia arányérzékét? Nem emlékszem az "egész építészszakma" felhördülésére, amikor megépült az egyemeletes polgárvárosban. Ahogy a Vár szépségeit elpusztító "népi demokratikus" bontásokról sincs egyetlen szava sem. A királyi palota kibelezése, szocreál berendezése, kibetonozása rendben volt, de a Külügyminisztérium modern belsővel történő visszaépítése hazugság? Ha rajta múlna valószínűleg a Notre Dame is csinos látszóbeton tornyot, lapostetőt, rá napelemeket kapna, hiszen ki akarna egy hazugságot építeni a XXI. században?
elfújta az ellenszél
2021. április 06. 09:31
''az elmúlt 70 évben kialakult és jól működő használat'' Minden nattyon szép és nattyon jó. Egyébként meg csatlakozom az előttem és utánam szólókhoz
Zsoel
2021. április 05. 22:17
"Ezeknek az építkezéseknek köszönhetően rengeteg értékes középkori, reneszánsz és barokk emlék pusztult el." Értékes műemlékek pusztulását szerinted "köszönni" kell, te ökör?! Az építkezések miatt, vagy következtében, vagy akármi, csak ne azoknak köszönhetően, a francba már!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!