Vera Jourová nagy beismerése: Fáj a szívem, de nem küldhetünk pénzt a magyaroknak
Bármennyire is szeretné támogatni a nem Fidesz-szavazókat, nem teheti.
A kérdés az, hogy mi a helyzet akkor, hogy ha az, amit le kell váltani, nem jogállam.
„Amióta nem tűnik irreálisnak, hogy a Fidesz-kormányt le lehet váltani, egyre gyakrabban hangoztatott szlogen, hogy a jogállamot csak jogállami eszközökkel lehet helyreállítani. Ez persze igaz is, helyes is. A kérdés azonban sokkal inkább az, hogy mi a helyzet akkor, hogy ha az, amit le kell váltani, nem jogállam.
Fleck Zoltán jogszociológus szerint »nagy valószínűséggel egy 2022-es ellenzéki győzelem után, időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről. De ez soha nem volt másként rendszerváltáskor, nagy forradalmak után«. Egyúttal kifejtette, hogy »ami most van Magyarországon, az nem demokrácia és nem jogállam«. Egy későbbi nyilatkozatában azonban mintha eltért volna ettől az első gondolatától, nevezetesen, hogy átmenetileg lemondhatunk a »jogállam tiszta érvényesüléséről«. Legutóbb ugyanis már arra utalt, hogy egy antidemokratikus rendszert csak »nagyon sok demokráciával« lehet ellensúlyozni. Szerinte az ellenzéknek választási győzelme után arra kell felhatalmazást kérnie, hogy új alkotmányt alkothassanak és újraszabályozhassák a NER intézményrendszerét. De Fleck szerint ezt csak úgy lehet megtenni, ha a mostani Fidesz-szavazók – leválasztva őket a NER-ről – is megadják erre a felhatalmazást.
Érzek némi ellentmondást a jogszociológus két nyilatkozata között, arról nem is beszélve, hogy a Fidesz-szavazók, de legalábbis elegendő számú Fidesz-szavazó megnyerése nálam egyelőre az utópia kategóriájába tartozik.”